BMU-da Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri həftəsinə start verilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) həftəsi çərçivəsində açılış tədbiri keçirilib. Məqsəd BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri barədə tələbələrin məlumatlılığını artırmaq və onları bu istiqamətdə fəaliyyətə təşviq etmək olub.
Açılışda BMU-nun Elm və innovasiya şöbəsinin müdiri Mayis Əzizov çıxış edərək bildirib ki, DİM həftəsi universitet icmasında ekoloji və sosial məsuliyyətin təşviqi üçün əhəmiyyətli bir platformadır. Bildirilib ki, tələbələr həftə ərzində təşkil olunacaq fəaliyyətlərdə iştirak etməklə həm biliklərini genişləndirəcək, həm də cəmiyyət üçün faydalı təşəbbüslər həyata keçirəcəklər.
Sonra Tələbə Elmi Cəmiyyətinin sədri Aysu Cəbrayılova DİM həftəsi çərçivəsində nəzərdə tutulan tədbirlər haqqında məlumat verib. Qeyd edib ki, bu tədbirlər zamanı tələbələr yalnız öyrənməyəcək, eyni zamanda öz ideyalarını paylaşacaq, faydalı layihələr həyata keçirmək imkanı qazanacaqlar.
Kimya mühəndisliyi kafedrasının dosenti Nərminə Quliyeva isə DİM-in istiqamətləri, hədəfləri barədə geniş məruzə ilə çıxış edib. Çıxışda DİM məqsədlərinin dünyada necə tətbiq olunduğu nümunələrlə izah olunub, yaşıl texnologiyalar sahəsində qlobal səviyyədə aparılan işlərə diqqət çəkilib.  N.Quliyeva tələbələri DİM istiqamətlərində elmi araşdırmalar aparmağa, yaradıcı layihələr hazırlamağa çağırıb və BMU laboratoriyaları, eləcə də Texnoparkının onların ideyalarının reallaşdırılması üçün geniş imkanlarını vurğulayıb.
Tədbir interaktiv müzakirələrlə davam edib, iştirakçılar dayanıqlı inkişaf mövzusunda öz  baxış və təkliflərini bölüşüblər.
Daha sonra DİM açılış həftəsi çərçivəsində ekoloji yönümlü aksiya təşkil olunub. Aksiya çərçivəsində tələbələr kampus ərazisində təmizlik işləri aparıblar. Tədbirin əsas məqsədi gənclər arasında ekoloji maarifləndirməni artırmaq və dayanıqlı həyat tərzinin təşviqinə dəstək göstərmək olub. Tələbələr tullantıları çeşidləyərək karton qutulara toplayıb, bərk və yumşaq məişət tullantılarını ayrılıqda təhvil veriblər.
Bu təşəbbüs DİM-in “Məsuliyyətli istehsal və istehlak”, “İqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə”, “Məqsədlər naminə tərəfdaşlıq” istiqmətlərinə uyğun olaraq həyata keçirilib.

Baku Engineering University (BEU) has held an opening event as part of the Sustainable Development Goals (SDGs) week. The goal was to raise students' awareness of the UN Sustainable Development Goals and encourage them to take action in this direction.
Speaking at the opening, Mayis Azizov, Head of the Science and Innovation Department of BEU, emphasized that the SDGs week is an important platform for promoting environmental and social responsibility in the university community. It was noted that by participating in the activities organized during the week, students will both expand their knowledge and implement useful initiatives for society.
Later, Aysu Jabrayilova, Chair of the Student Scientific Society, provided information about the events planned as part of the SDGs week. She noted that during these events, students will not only learn, but also share their ideas and have the opportunity to implement useful projects.
Narmina Guliyeva, Associate Professor of the Department of Chemical Engineering, gave an extensive report on the directions and goals of the SDGs. The speech explained how the SDG goals are being implemented in the world with examples, and drew attention to the work being done at the global level in the field of green technologies. N. Guliyeva called on students to conduct scientific research in the SDG areas, prepare creative projects, emphasizing the broad opportunities of BEU laboratories, as well as the Technopark, for the realization of their ideas.
The event continued with interactive discussions, and participants shared their views and suggestions on the topic of sustainable development.
Afterwards, an ecologically oriented campaign was organized within the framework of the SDG opening week. As part of the campaign, students carried out cleaning work on the campus. The main goal of the event was to increase environmental awareness among young people and support the promotion of a sustainable lifestyle. Students sorted waste, collected it in cardboard boxes, and handed over solid and soft household waste separately.
This initiative was implemented in accordance with the SDG directions of “Responsible Production and Consumption”, “Fighting Climate Change”, and “Partnership for the Goals”.