Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Pekin Kimya Texnologiya Universiteti (PKTU) arasında bu ildən etibarən icrasına başlanılan ikili diplom proqramı çərçivəsində təhsillərini Çin Xalq Respublikasında davam etdirəcək ilk tələbə qrupu ilə görüş keçirilib.
Tədbirdə tələbələrə ən səmimi təbriklərini çatdıran BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev Çinin aparıcı ali təhsil müəssisələrindən olan PKTU ilə birgə gerçəkləşdirilən proqramın Kimya, Kompüter və Mexanika mühəndisliyi ixtisaslarını əhatə etdiyini xatırladıb. Bildirib ki, bu, Azərbaycan ilə Çin universitetləri arasında bakalavriat səviyyəsində icra olunan ilk ikili diplom proqramıdır. 2+2 modelinə əsasən BMU-da I və II kursları uğurla başa vuran tələbələr müvafiq seçim və prosedurları keçdikdən sonra növbəti kursları Çində oxuyacaqlar. Sonda isə iki universitetin diplomunu əldə edəcəklər.
Prezident İlham Əliyev və Çin Xalq Respublikasının Sədri Si Cinpin arasında qarşılıqlı etimada əsaslanan dostluq münasibətlərini ayrıca vurğulayan Yaqub Piriyev Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının illik sammitində Azərbaycan liderinə göstərilən ən ali münasibəti, o cümlədən iki ölkə arasında viza rejiminin ləğvini əlaqələrin yüksələn xətt üzrə inkişafının daha bir bariz nümunəsi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, iki dost ölkənin liderlərinin müəyyənləşdirdiyi strateji xətt çərçivəsində həyata keçirilən işlər təhsil sahəsində əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə də mühüm töhfə verir.
Rektor vurğulayıb ki, Çində təhsillərini davam etdirəcək BMU tələbələrinin qazanacağı bilik və təcrübə yalnız onların fərdi inkişafı üçün deyil, habelə Azərbaycan-Çin münasibətlərinin daha da inkişafı və ölkəmizin elmi-texnoloji potensialının güclənməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Gənclərin qlobal elmi mühitə inteqrasiyasının, yüksəkixtisaslı mühəndis kadrların hazırlanmasının ölkəmizin inkişaf strategiyasında xüsusi yer tutduğunu önə çəkən Yaqub Piriyev tələbələrə Azərbaycanı layiqincə təmsil etmək, daima çalışmaq və göstərilən etimadı doğrultmaq yönündə tövsiyələrini çatdırıb. Eyni zamanda, onların gələcəkdə ölkəmizin mühəndislik, sənaye və texnologiya sahələrinin inkişafına dəyərli töhfələr verəcəklərinə əminliyini dilə gətirib.
Tədbirdə digər çıxışlar zamanı Çində tələbələr üçün yüksək şəraitin yaradıldığı bildirilib, səfərin zəruri prosedurları və tədris prosesinə dair vacib məqamlar diqqətə çatdırılıb.

Meeting held with BEU students to continue their studies in China
A meeting was held with the first group of students who will continue their education in the People's Republic of China within the framework of the dual diploma program between Baku Engineering University (BEU) and Beijing University of Chemical Technology (BUCT), which began to be implemented this year.
Expressing his sincere congratulations to the students at the event, BEU Rector Yagub Piriyev recalled that the program implemented jointly with PKTU, one of the leading higher education institutions in China, covers the specialties of Chemical, Computer and Mechanical Engineering. He noted that this is the first dual diploma program implemented at the undergraduate level between Azerbaijani and Chinese universities. According to the 2+2 model, students who successfully complete the I and II courses at BEU will study the next courses in China after passing the relevant selection and procedures. In the end, they will receive a diploma from both universities.
Emphasizing the friendly relations based on mutual trust between President Ilham Aliyev and President of the People's Republic of China Xi Jinping, Yagub Piriyev noted that the highest attitude shown to the Azerbaijani leader at the annual summit of the Shanghai Cooperation Organisation, including the abolition of the visa regime between the two countries, is another clear example of the upward development of relations. He added that the work carried out within the framework of the strategic line determined by the leaders of the two friendly countries also makes a significant contribution to strengthening cooperation in the field of education.
The rector mentioned that the knowledge and experience that BEU students who will continue their education in China will gain are of particular importance not only for their personal development, but also for the further development of Azerbaijani-Chinese relations and the strengthening of our country's scientific and technological potential. Yagub Piriyev pointed out that the integration of young people into the global scientific environment and the training of highly qualified engineering personnel occupy a special place in the development strategy of our country, giving the students his recommendations on representing Azerbaijan worthily, working hard and justifying the trust shown. Moreover, he expressed his confidence that they would make valuable contributions to the development of our country's engineering, industrial and technological sectors in the future.
During other speeches at the event, it was noted that high conditions have been created for students in China, and important points regarding the necessary procedures of the visit and the educational process were brought to attention.
Students who will continue their education at BUCT will leave for China on September 8 of this year.