Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Kimya Mühəndisləri Cəmiyyətinin (Society of Chemical Engineers-SChE) tanıtımına dair tələbələr üçün infosessiya keçirilib.
İnfosessiyada çıxış edən BMU-nun Elm və innovasiya şöbəsinin müdiri Mayiz Əzizov bildirib ki, universitetdə tələbələrin elmi fəaliyyətə cəlb olunması onların bilik və bacarıqlarının inkişafı baxımından xüsusi önəm daşıyır. Qeyd edilib ki, Kimya Mühəndisləri Cəmiyyəti tələbələrin tədqiqat maraqlarını stimullaşdırmaq, innovativ düşüncə tərzini formalaşdırmaq və akademik mühitdə daha fəal iştirakını təmin etmək baxımından mühüm rola malikdir. Bundan başqa, cəmiyyət BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən 9-cu (Sənaye, İnnovasiya və İnfrastruktur) istiqamətə əsasən, universitet-sənaye əməkdaşlığının gücləndirilməsinə, startaplar və tədqiqat layihələri vasitəsilə innovasiyaya dəstək olur.
BMU-nun Qida və biotexnologiya kafedrasının müdiri Rəvan Rəhimov kimya mühəndisliyi sahəsində tədqiqat və innovasiyaların önəmini qeyd edib, tələbələri elmi təşəbbüslərdə daha fəal olmağa çağırıb.
Sonra cəmiyyətin sədri Əlövsət Abasov və müavini Arzu Şəfiyeva SChE-nin fəaliyyəti, məqsədləri, həmçinin gələcək planları haqqında təqdimatla çıxış ediblər. Çıxışlarda vurğulanıb ki, SChE tələbələr üçün elmi seminarlar, laboratoriya təlimləri və sənaye ziyarətləri kimi müxtəlif tədbirlər təşkil edir. Bu fəaliyyətlər tələbələrin praktiki biliklərini artırmaqla yanaşı, onların peşəkar inkişafına və komandada işləmə bacarıqlarının formalaşmasına mühüm töhfə verir.
İnfosessiya zamanı qeyd olunub ki, cəmiyyət kimya mühəndisliyi sahəsi üzrə təhsil alan tələbələr üçün həm fənn biliklərinin birgə müzakirəsi, həm də tədqiqat ideyalarının paylaşılması baxımından açıq və yaradıcılığı təşviq edən bir platforma rolunu oynayır.

Info Session on Introducing the Society of Chemical Engineers at BEU
An information session for students was held at Baku Engineering University (BEU) to introduce the Society of Chemical Engineers (SChE)
Speaking at the info session, Mayiz Azizov, Director of the Science and Innovation Department at BEU, stated that engaging students in scientific activities at the university is of particular importance for the development of their knowledge and skills. It was noted that the Society of Chemical Engineers plays a significant role in stimulating students' research interests, forming an innovative mindset, and ensuring more active participation in the academic environment. Furthermore, in accordance with the UN Sustainable Development Goal 9 (Industry, Innovation and Infrastructure), the society supports the strengthening of university-industry cooperation and innovation through startups and research projects.
Ravan Rahimov, Head of the Food and Biotechnology Department at BEU, emphasized the importance of research and innovation in the field of chemical engineering and called on students to be more active in scientific initiatives.
Subsequently, the society's chairman Alovsat Abasov and deputy Arzu Shafiyeva delivered presentations about SChE's activities, objectives, and future plans. The presentations highlighted that SChE organizes various events for students, such as scientific seminars, laboratory training, and industry visits. These activities not only enhance students' practical knowledge but also make significant contributions to their professional development and the formation of teamwork skills
During the info session, it was noted that the society serves as an open platform that encourages creativity for students studying chemical engineering, both for collective discussion of subject knowledge and for sharing research ideas.