“Tədris kursunun hazırlanmasında Backwards Design yanaşması” mövzusunda təlim
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Xarici dillər kafedrasında "Tədris kursunun hazırlanmasında Backwards Design yanaşması” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə Fulbrayt Fakültə İnkişaf Proqramının iştirakçısı, adıçəkilən kafedranın baş müəllimi İradə Məmmədova Amerikanın Marşal Universitetində Fulbrayt proqramı çərçivəsində ingilis dilinin effektiv tədrisi metodikası üzrə apardığı araşdırmalar haqqında ümumi məlumat verib.
O, daha sonra Amerika ali təhsil müəssisələrində tətbiq edilən ən müasir yanaşma olan tədris kursu və sillabusların hazırlanmasının əsas prinsipləri, eləcə də Backwards Design yanaşması ilə bağlı zəruri bilgiləri diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, Backwards Design ənənəvi yanaşma metodlarından fərqli olaraq tədris kursuna sondan irəli doğru yanaşmadır və 3 mərhələdə həyata keçirilir. 1-ci mərhələ kursun məqsəd və nəticələrinin, 2-ci qiymətləndirmə vasitələrinin müəyyən olunması, 3-cü mərhələ isə öyrədici fəaliyyətlər və tapşırıqların düzgün hazırlanmasını ehtiva edir.
İnteraktiv keçirilən təlimin sonunda iştirakçılara Backwards Design üsulunu tətbiq etdirən tapşırıqlar verilib və ortaya çıxan suallar cavablandırılıb.

A training on the topic of “Backwards Design Approach in Course Development” has been held at the Department of Foreign Languages of Baku Engineering University (BEU).
At the training, Irada Mammadova, a participant in the Fulbright Faculty Development Program and senior lecturer of the aforementioned department, provided general information about the research she conducted on the methodology of effective English language teaching within the framework of the Fulbright program at Marshall University in America.
Later, she brought to attention the basic principles of course and syllabi preparation, which is the most modern approach applied in American higher education institutions, as well as the necessary information about the Backwards Design approach. She noted that Backwards Design, unlike traditional approach methods, is an end-to-end approach to the course and is implemented in 3 stages. The 1st stage includes determining the goals and outcomes of the course, the 2nd stage the assessment tools, and the 3rd stage the correct preparation of educational activities and tasks.
At the end of the interactive training, the participants were given tasks that applied the Backwards Design method and the questions were answered.