BMU tələbələri təqaüdlü IT proqramları barədə məlumatlandırılıb
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) “Holberton School Azerbaijan” tərəfindən "Aİ dövründə proqramlaşdırma” adlı seminar və “PAŞA Holding”in sponsorluğu, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən təqaüdlü informasiya texnologiyaları (IT) proqramları barədə məlumat sessiyası təşkil olunub.
Öncə BMU-nun İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsinin dekanı Vaqif Qasımov, Müəssisələrlə Əlaqələr və Karyera Mərkəzinin müdiri Gülçöhrə İbrahimova çıxış edərək müasir texnologiya sahələrinin əhəmiyyətini vurğulayıblar. Qeyd olunub ki, mütəxəssislərlə keçirilən görüşlər tələbələrə real bacarıqlar qazandırmaq, onları gələcək əmək bazarına hazırlamaq baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Sonra “Holberton School Azerbaijan”ın  direktoru  Şəmsi Bayramzadə beynəlxalq təhsil şəbəkəsi haqqında məlumat verib. O, “Holberton School”un ABŞ-də formalaşdırılmış metodologiyaya əsaslanan beynəlxalq texnologiya məktəbi olduğunu, dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərdiyini, təhsil alanlara müasir bilik və bacarıqlar qazandırdığını, qlobal sertifikat və karyera imkanları yaratdığını qeyd edib. Həmçinin “Holberton School Azerbaijan” tərəfindən həyata keçirilən 100% təqaüdlü IT proqramlarının özünü inkişaf etdirmək istəyənlər üçün unikal imkan olduğunu deyib.
Seminarın davamında şirkətin mentoru Ruslan Həmidov “Süni intellekt proqramlaşdırmanı necə dəyişir?” adlı məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə proqramlaşdırmanın gələcəyi, süni intellekt texnologiyalarının bu sahəyə təsiri və müasir əmək bazarında tələb edilən yeni bacarıqlar ətraflı şərh olunub. Süni intellektin iş yerlərinə təsiri və gələcəkdə proqramlaşdırma peşələrinin necə formalaşacağı istiqamətində aparılan təhlillər diqqətə çatdırılıb. R.Həmidov Holbertonun özəlliklərindən, yaratdığı imkanlardan, tələbələr üçün elan olunan təqaüd proqramlarından da danışaraq tələbələrin bu proqramlar  çərçivəsində “Computer Science (Web Development)”, “Machine Learning”, “Full Stack Web Development”, “Cybersecurity” sahələri üzrə təhsil ala biləcəyini deyib.
Tədbir zamanı iştirakçılar həmçinin proqrama qeydiyyat qaydaları, imtahan prosesi, seçim meyarları ilə tanış olublar. Qeydiyyat  https://holbertonschool.az/ saytında aparılır və son tarix 29 oktyabr müəyyən edilib.

Baku Engineering University (BEU) has organized a seminar titled "Programming in the AI Era" and an information session about scholarship information technology (IT) programs conducted by "Holberton School Azerbaijan," sponsored by "PASHA Holding" and supported by the Innovation and Digital Development Agency.
Initially, Vagif Gasimov, Dean of BEU's Faculty of Information and Computer Technologies, and Gulchohra Ibrahimova, Director of the Enterprise Relations and Career Center, delivered speeches emphasizing the importance of modern technology fields. It was noted that meetings with specialists are of particular significance in terms of providing students with practical skills and preparing them for the future labor market.
Subsequently, Shamsi Bayramzade, Director of "Holberton School Azerbaijan," provided information about the international education network. He noted that "Holberton School" is an international technology school based on the methodology established in the United States, operates in various countries around the world, provides students with modern knowledge and skills, and creates global certification and career opportunities. He also stated that the 100% scholarship IT programs implemented by "Holberton School Azerbaijan" represent a unique opportunity for those wishing to develop themselves.
During the continuation of the seminar, the company's mentor Ruslan Hamidov delivered a presentation titled "How Does Artificial Intelligence Change Programming?" The presentation provided a detailed explanation of the future of programming, the impact of artificial intelligence technologies on this field, and the new skills required in the modern labor market. Analyses conducted on the impact of artificial intelligence on workplaces and how programming professions will be shaped in the future were brought to attention. R. Hamidov also discussed Holberton's features, the opportunities it creates, and the scholarship programs announced for students, stating that students can receive education in "Computer Science (Web Development)," "Machine Learning," "Full Stack Web Development," and "Cybersecurity" fields within the framework of these programs.
During the event, participants also became familiar with registration procedures for the program, the examination process, and selection criteria. Registration is conducted at https://holbertonschool.az/ and the deadline has been set for October 29.