BMU kampusunda günəş enerjisi ilə işləyən işıq dirəkləri quraşdırılıb
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) enerji səmərəliliyinin artırılması, ekoloji davamlılığın təmin olunması istiqamətində ardıcıl tədbirlər görür. Bu çərçivədə universitetin həyətində günəş enerjisi ilə işləyən işıq dirəkləri quraşdırılıb.
Layihənin icrası nəticəsində elektrik enerjisinə qənaət olunmaqla yanaşı, karbon emissiyalarının azalması və ekoloji təmiz mühitin qorunmasına  mühüm töhfə verilib.
BMU-da həyata keçirilən bu təşəbbüs Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən 7-ci (əlçatan və təmiz enerji-bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi), 11-ci (davamlı şəhərlər və icmalar-ekoloji cəhətdən davamlı və təhlükəsiz yaşayış mühitinin təşviqi) və 13-cü (iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə - iqlim dəyişikliklərinin təsirlərinin azaldılması və ekoloji tarazlığın qorunması) istiqamətləri ilə birbaşa uyğunluq təşkil edir.
Universitetin enerji səmərəliliyinə və ətraf mühitin mühafizəsinə yönəlmiş bu kimi layihələrin genişləndirilməsi gələcəkdə də davam etdiriləcək. Məqsəd kampusda ekoloji məsuliyyət mədəniyyətinin formalaşdırılması və tələbələr üçün davamlı inkişaf prinsiplərinə əsaslanan tədris, eləcə də yaşayış mühitinin yaradılmasıdır.

Baku Engineering University (BEU) is implementing consistent measures to increase energy efficiency and ensure environmental sustainability. Within this framework, solar-powered light poles have been installed on the university campus.
As a result of the project's implementation, significant contributions have been made not only to electricity savings but also to the reduction of carbon emissions and the preservation of an environmentally clean environment.
This initiative implemented at BEU is in direct alignment with the United Nations Sustainable Development Goals, specifically Goal 7 (affordable and clean energy - expansion of renewable energy sources), Goal 11 (sustainable cities and communities - promotion of environmentally sustainable and safe living environments), and Goal 13 (climate action - mitigation of climate change impacts and preservation of ecological balance).
The expansion of such projects aimed at energy efficiency and environmental protection at the university will continue in the future. The objective is to foster a culture of environmental responsibility on campus and create a teaching and living environment for students based on sustainable development principles.