“Strategic Intelligence” platformasında BMU-nun uğurlu təcrübəsi təqdim olunub
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) tərəfindən yerli ali təhsil müəssisələri üçün Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) “Strategic Intelligence” (strateji zəka) platformasına dair infosessiya keçirilib.
Tədbirdə Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə yanaşı, ADA Universiteti, Milli Aviasiya Akademiyası, Bakı Dövlət Universiteti və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin nümayəndələri iştirak ediblər.
İnfosessiya zamanı platformanın təqdimatı olub və məzmun təchizatçısı kimi iştirak imkanları barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, 4SİM-in dəstəyi ilə 2025-ci ildə BMU ilə bərabər, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, eləcə də İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzi “Strategic Intelligence” platformasında məzmun təchizatçısı statusu qazanıb.
BMU “Strategic Intelligence” platformasında məzmun təminatçısı statusunu əldə edən ilk Azərbaycan universitetidir.  Bu  uğurlu təcrübə infosessiyada iştirakçılarla bölüşülüb və ali məktəbin qlobal bilik mübadiləsində artan rolu xüsusi qeyd olunub.
“Strategic Intelligence” platformasının hazırda qeydiyyatdan keçmiş 1 milyondan çox istifadəçisi var. Burada Harvard, Yel, Oksford universitetləri və KAİST də daxil olmaqla, 400-dən çox məzmun yaradan akademik tərəfdaş fəaliyyət göstərir. Süni intellekt əsasında işləyən platformada iqtisadi və sosial inkişaf istiqamətləri, yeni texnologiyalara dair məlumatlar təqdim edilir. Platforma ali təhsil ocaqları üçün elmi yenilikləri izləmək, tədqiqatlarla tanış olmaq və yeni əməkdaşlıq imkanları yaradır.

Successful experience of BEU presented on the Strategic Intelligence platform
The Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM) has held an infosession for local higher education institutions on the World Economic Forum (WEF) Strategic Intelligence platform.
Not only Baku Engineering University (BEU), but also representatives of ADA University, National Aviation Academy, Baku State University and Azerbaijan State University of Economics participated in the event.
During the infosession, the platform was presented and detailed information was provided on the opportunities for participation as a content provider. It was noted that with the support of 4SIM, in 2025, along with BEU, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, as well as the Center for Economic and Social Development, gained content provider status on the Strategic Intelligence platform.
BEU is the first Azerbaijani university to gain content provider status on the Strategic Intelligence platform. This successful experience was shared with the participants at the infosession, and the growing role of higher education in global knowledge exchange was especially noted.
The Strategic Intelligence platform currently has over 1 million registered users. It is home to over 400 academic content partners, including Harvard, Yale, Oxford, and KAIST. The platform, powered by artificial intelligence, provides insights into economic and social development trends and new technologies. The platform provides universities with the opportunity to follow scientific innovations, learn about research, and create new collaboration opportunities.