STP Şirkətlər Qrupunun nümayəndələri BMU tələbələri ilə görüşüb
Sumqayıt Texnologiyalar Parkının (STP) nümayəndələri “Təqdimat günləri” çərçivəsində Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələri ilə görüşüb.
BMU-nun Mühəndislik fakültəsi, Təcrübə şöbəsi, Müəssisələrlə əlaqələr və karyera departamentinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan görüş tələbələr və gənclər üçün daha böyük təcrübə, həmçinin karyera imkanları yaratmaq məqsədi daşıyıb.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Təcrübə şöbəsinin müdiri Həzi Qasımov universitet yarandığı zamandan BMU ilə STP arasında mövcud olan əməkdaşlıqdan bəhs edib. STP-də tələbələrin təcrübələrinin təşkil olunduğunu diqqətə çatdıran H.Qasımov bildirib ki, hər il orta hesabla 20-ə yaxın BMU tələbəsi bu qurumda istehsalat təcrübəsinə cəlb olunur. Şöbə müdiri çıxışının sonunda şirkət ilə universitet arasında olan əməkdaşlığın daha da genişlənəcəyinə əminliyini vurğulayıb.
Şirkətin İnsan resursları departamentinin təşkilati inkişaf üzrə bölmə meneceri Namiq Nağıyev STP Şirkətlər Qrupu haqqında təqdimatla çıxış edib. Prezident cənab İlham Əliyevin iştirakı ilə istifadəyə verilmiş STP Şirkətlər Qrupunun ölkəmizdə qeyri-neft sektorunda öz liderlik mövqeyini qoruyub saxladığını vurğulayan bölmə meneceri STP-nin istehsalatla yanaşı, təcrübə və karyera inkişafı ilə bağlı yaratmış olduğu imkanlar hesabına ölkə iqtisadiyyatına hər il yüzlərlə potensiallı gəncin qazandırılmasına töhfə verdiyini fikirlərinə əlavə edib.
Əsas fəaliyyət sektorlarının neft-qaz, kənd təsərrüfatı, energetika, maşınqayırma, inşaat, meliorasiya və su təsərrüfatı, telekommunikasiya və IT olduğunu deyən N.Nağıyev STP-nin istehsal etdiyi məhsulların Rusiya, Türkiyə, Almaniya, Özbəkistan, Danimarka, İngiltərə, Misir, Qazaxıstan və Tacikistan bazarlarında “Made in Azerbaijan” brendi altında təqdim ediliyini önə çəkib.
STP Şirkətlər Qrupunun İnsan resursları departamentinin İşəqəbul bölməsinin əməkdaşları Şöləxanım Mirzəyeva və Türkan Əliyeva “CV hazırlama və müsahibəyə necə hazırlaşmalı” mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər.
Çıxışlarda CV hazırlanarkən hansı məqamlara diqqət yetirməyin vacibliyi  vurğulanıb. Bununla yanaşı, müsahibənin  potensial işə götürənin şəxsin bacarıq, təcrübə və şəxsi keyfiyyətlərin müvafiq vakansiyaya uyğunluğunu müəyyənləşdirmək üçün təşkil edilən proses olduğu bildirilib.
Sonda “Ölkəmizi necə tanıyırıq” mövzusunda ümumi dünyagörüşünə aid test imtahanı keçirilib. Nəticələr bəlli olduqdan sonra yüksək nəticələr göstərmiş tələbələrin mükafatlandırılması nəzərdə tutulur.

Representatives of STP Group of Companies meet with BEU students
Representatives of Sumgait Technology Park (STP) have met with students of Baku Engineering University (BMU) as part of the "Presentation Days."
The meeting, co-organized by BEU Engineering Faculty, Internship Department, and Department on work with entreprises and career, aimed to create greater experience and career opportunities for students and youth.
In his opening speech, Hazi Gasimov, Head of the Internship Department, noted the cooperation between BEU and STP since the establishment of the University. Emphasizing that the organization of students’ internship at STP, H.Gasimov added that on average, about 20 BEU students were involved in internship in this institution every year. At the end of his speech, the Head of the Department expressed his confidence that the cooperation between the company and the university would further expand.
Namig Naghiyev, Performance Management, Organizational Development and Reporting Division Manager of Human Resource Department of the company, delivered a presentation about STP Group of Companies. Emphasizing that the STP Group of Companies, launched with the participation of President Ilham Aliyev, maintained its leading position in the non-oil sector in our country, the department manager added that STP contributed to the development of hundreds of potential young people in the country's economy every year through the opportunities it created for production, experience and career development.
Underlining that the main sectors of activity were oil and gas, agriculture, energy, engineering, construction, land reclamation and water management, telecommunications and IT, N.Naghiyev metioned that STP's products are presented in Russia, Turkey, Germany, Uzbekistan, Denmark, England, Egypt, Kazakhstan and Tajikistan under the "Made in Azerbaijan" brand.
Sholakhanim Mirzayeva and Turkan Aliyeva, employees of the Recruitment Department of the Human Resources Department at the STP Group of Companies, delivered a presentation on “How to write a CV and prepare for an interview.”
In the speeches, the importance of points to be considered when preparing a CV was emphasized. Furthermore, it was stated that the interview üas a process organized to determine the suitability of a person's skills, experience and personal qualities for the relevant vacancy by the potential employer.
At the end, a test on the general outlook on "How do we know our country" was held. After the announcement of the results, students who showing high results will be rewarded.