Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Dizayn kafedrasının təşkilatçılığı ilə memarlıq və dizayn ixtisaslarında təhsil alan tələbələr üçün mühəndis-akkustik Aleksandr Fadeyevin “Tikinti-arxitektura akkustikası” mövzusunda mühazirəsi təşkil olunub.
Azərbaycandakı tərəfdaş şirkətin-“Cinecon”un dəvəti ilə ölkəmizdə səfərdə olan, akkustika sahəsində şəxsi emalatxanasını yaratmış rusiyalı mütəxəssis tələbələr qarşısında mühazirə söyləməkdən məmnunluğunu ifadə edib və müasir memarlıq anlayışı, arxitekturaya dair ümumi biliklər, memarlıq akkustikası, onun yeni həlləri haqqında ətraflı məlumat verib.
A.Fadeyev bildirib ki, müxtəlif təyinatlı binalarda normativlərə əməl olunmadığı halda ortaya bir sıra problemlər çıxır, xüsusilə güclü və qarışıq səs dalğaları insan orqanizmində əsəbilik, yuxu pozuntusu, diqqət dağınıqlığı, daha sonra hipertoniya, eşitmə qabiliyyətinin aşağı düşməsi kimi neqativ hallar yaradır. Mütəxəssis bu baxımdan arxitektura normalarının, akkustik məsləhətlərin tikinti zamanı nəzərə alınmasının vacibliyini qeyd edib.
Binalarda səs-küy əleyhinə müdafiənin əhəmiyyətini önə çəkən mühazirəçi ayrı-ayrı tikililərdə müxtəlif tikinti arxitektura normalarından istifadə edilməsinə, onların hər birinin akkustikasındakı fərqlərə toxunub.
Sonra o, alman və finlilərin tikintidə akkustika normativlərini müsbət qiymətləndirərək, mühəndislik texnikasında hər bir yaxşı təcrübənin örnək götürülməsi fikrini irəli sürüb. A.Fadeyev onu da vurğulayıb ki, böyük həcmli zalların akkustik planlaşdırılması nə qədər önəmlidirsə, kiçik məkanlar, məsələn sinif otaqları, idman zalları və s. hər birinin akkustik planlaşdırılması da eyni dərəcədə vacibdir. Bundan başqa, avtomagistral yol kənarlarında istənilən təyinatlı bina tikərkən komfortu yaratmaq naminə səs izolyasiyasından istifadə mütləq şəkildə gözlənilməlidir.

A lecture on "Construction-architecture acoustics" by acoustic engineer Alexander Fadeyev has been organized for students studying architecture and design specialties at Baku Engineering University (BEU).
The Russian specialist who visited our country at the invitation of the partner company in Azerbaijan - "Cinecon", who created his own workshop in the field of acoustics, expressed his satisfaction to give a lecture in front of the students and gave detailed information about the concept of modern architecture, general knowledge of architecture, architectural acoustics, and its new solutions.
A. Fadeyev noted that a number of problems arise if norms are not followed in buildings of various purposes, especially strong and mixed sound waves create negative situations in the human body such as nervousness, sleep disturbance, distraction, and then hypertension, hearing loss. In this regard, the expert noted the importance of considering architectural standards and acoustic advice during construction.
Emphasizing the importance of noise protection in buildings, the lecturer touched on the use of different construction architectural norms in individual buildings, and the differences in the acoustics of each of them.
Later, he positively assessed German and Finnish standards of acoustics in construction and put forward the idea that every good practice in engineering techniques should be taken as an example. Moreover, when building a building of any purpose on the sides of the highway, the use of sound insulation must be expected to create comfort.