Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru, professor Havar Məmmədov “Gələcək üçün bacarıqlar” layihəsi çərçivəsində Şamaxı şəhərində təşkil olunan “Mentorun 72 saatı” adlı “Bootcamp” tədbirində iştirak edib.
Tədbirin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Ülvi Mehdiyev, elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, BMU-nun rektoru Havar Məmmədov, “Azərikard" MMC-nin direktor müavini Zakir Əhmədov və digər şəxslər çıxış edərək layihənin əhəmiyyəti barədə fikirlərini bildiriblər.
3 gün davam edəcək tədbirdə bir sıra mövzular, o cümlədən “Rəqəmsal dünyada yenilik”, “Şəbəkələşmə”, “Liderlik bacarıqları”, “Komandanın effektiv idarə olunması”, “Startup pitching”, “Mentorluq, texnika və mexanizmləri”, “Startapın həyat dövrü”, “Təqdimat bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi”, “Maliyyə cəlb edilməsi strategiyaları”, “Emosional intellekt” və “İdeya müsabiqəsi - İnnovativ məhsul inkişafı” və s. üzrə təlimlər keçiriləcək. Bundan əlavə, tədbirdə komandalar üzrə işin təşkili də nəzərdə tutulur.
Sözügedən layihə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi” tərəfindən həyata keçirilərək, innovasiya sahəsində kadr potensialının artırılması, təhsildə innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi məqsədi daşıyır. İnnovativ ideyaları inkişaf etdirmək üçün təhsil prosesində tələbələrə dəstək verilməsi və onların kəşf, ixtira sahəsinə yönləndirilməsini də hədəfləyən “Gələcək üçün bacarıqlar” iki komponentdən ibarətdir. Belə ki, layihə universitetlərdə müəllimlərin mentor kimi hazırlanması üzrə mentorluq proqramını və mentorların iştirakı ilə tələbələrin startap kimi yetişdirilməsi üzrə inkubasiya proqramlarını ehtiva edir. “Mentorun 72 saatı” layihənin növbəti komponentinə - “Mentorluq üzrə ixtisaslaşma proqramı”na keçid məqsədilə reallaşdırılıb.

Rector of Baku Engineering University (BEU), Professor Havar Mammadov has participated in the "72 Hours of a Mentor" Bootcamp event organized in Shamakhi within the framework of the "Skills for the Future" project.
Speaking at the opening ceremony of the event, Ulvi Mehdiyev, Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Nijat Mammadli, Advisor to the Minister of Science and Education, Havar Mammadov, Rector of BEU, Zakir Ahmadov, Deputy Director of "Azerikard" LLC, and others expressed their opinion about importance of the project.
The trainings will be held in a number of topics, including “Innovation in the Digital World”, “Networking”, “Leadership Skills”, “Effective Team Management”, “Startup Pitching”, “Mentoring, Techniques and Mechanisms”, “Startup LifeCycle”, “Development of presentation skills”, “Strategies of financial attraction”, “Emotional intelligence” and “Idea competition - Innovative product development” at the 3-day event.
The above-mentioned project, implemented by the "Innovations Center" of the the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, aims to increase the personnel potential in the field of innovation and support innovation activities in education. “Skills for the Future”, aiming to support students in the educational process to develop innovative ideas and direct them to the field of discovery and invention, consists of two components. Thus, the project includes a mentoring program for training teachers as mentors in universities and incubation programs for training students as startups with the participation of mentors. "72 hours of a mentor" was implemented for transition to "Mentoring specialization program", the next component of the project.