Regionları təmsil edən şagirdlər BMU-nun laboratoriyaları ilə tanış olublar
“My Technology” müsabiqəsinin finalçıları olan şagirdlər və onlara mentorluq edən müəlllimlər Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) kampusu, geniş elmi-tədqiqat imkanlarına malik laboratoriyaları ilə tanış olublar.
Müsabiqənin əhatə etdiyi Abşeron-Xızı, Naxçıvan Muxtar Respublikası, Gəncə-Daşkəsən, Dağlıq Şirvan və Quba-Xaçmaz regionlarının ümumi təhsil müəssisələrindən olan 10-11-ci sinif şagirdlərinə laboratoriyaların iş prinsipi, müasir avadanlıqları, burada aparılan təcrübələr barədə ətraflı məlumat verilib. Həmçinin yeni açılan Kibertəhlükəsizlik laboratoriyasının tədris prosesində, informasiya texnologiyaları sahəsinin əyani öyrənilməsində rolu və əhəmiyyətindən bəhs olunub. Qeyd edilib ki, ümumilikdə bütün laboratoriyalar BMU-da təhsil alan tələbələrin nəzəri biliklərinin praktikada möhkəmlənməsinə əlverişli imkanlar yaradır.
Maddi-texniki baza ilə tanışlıq zamanı məktəblilərdə maraq doğuran suallara da aydınlıq gətirilib.
BMU-da tədris üçün yaradılmış şəraitdən məmnun qalan şagirdlər innovasiya ekosisteminin formalaşması və inkişafına töhfə vermək məqsədilə universitetin həyata keçirdiyi layihələri, bu layihələrdə yuxarı sinif şagirdlərinin iştirakının təmin olunmasını, onların startap ideyalarına göstərilən dəstəyi yüksək qiymətləndiriblər.

Students who were finalists of the "My Technology" competition and their mentor teachers got acquainted with the campus of Baku Engineering University (BEU), laboratories with wide scientific and research opportunities.
The 10-11th grade students from the general educational institutions of Absheron-Khizi, Nakhchivan Autonomous Republic, Ganja-Dashkasan, Nagorno-Shirvan and Guba-Khachmaz regions covered by the competition were given detailed information about the working principle of laboratories, modern equipment, and the experiments conducted here. Moreover, the role and importance of the newly opened Cyber Security laboratory in the educational process and visual learning of information technology was discussed. It was noted that, in general, all laboratories create favorable opportunities for students studying at BEU to strengthen their theoretical knowledge in practice.
During the introduction to the material and technical base, questions of interest to schoolchildren were also clarified.
The students, who were satisfied with the conditions created for teaching at BEU, highly appreciated the projects implemented by the university in order to contribute to the formation and development of the innovation ecosystem, the participation of upper-class students in these projects, and the support given to their startup ideas.