Xəbər verdiyimiz kimi, Özbəkistanın Andican Dövlət Texniki İnstitutunun (ADTİ) nümayəndə heyəti Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) səfərdədir.
Səfər çərçivəsində qonaqlar BMU-nun kampusu, tədris-inzibati infrastrukturu, müasir laboratoriyaları və Texnoparkı ilə tanış olublar.
Laboratoriyalarla tanışlıq zamanı nümayəndə heyətinə burada aparılan tədris və tədqiqat işləri barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, laboratoriyalar müasir standartlara uyğun avadanlıqlarla təchiz olunub və tələbələrin praktiki bacarıqlarının artırılmasına geniş imkanlar yaradır.
Qonaqlara, həmçinin BMU Texnoparkında startap layihələrinin inkişafı üçün mövcud şərait, tələbə və gənc tədqiqatçılara dəstək baxımından yaradılmış resurslar və infrastruktur təqdim edilib. Tələbələrin hazırladığı startaplara baxan ADTİ nümayəndələri layihələrin innovativliyini yüksək qiymətləndirib, əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Özbəkistanlı qonaqlar BMU-dakı mövcud şəraiti yüksək qiymətləndirib və elmi tədqiqat yönündə birgə əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün fayda verəcəyini vurğulayıblar.
İki universitet arasında bu ilin may ayında imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən təşkil olunan səfər (17-24 noyabr) peşəkar təcrübə proqramının həyata keçirilməsi məqsədi daşıyır. Proqram çərçivəsində ADTİ heyəti universitetdə mühazirələr təqdim edəcək, tədris metodikası və akademik idarəetmə sahəsində mübadilə aparılacaq.

As we reported, a delegation from the Andijan State Technical Institute (ASTI) of Uzbekistan is on a visit to Baku Engineering University (BEU).
Within the framework of the visit, the guests became acquainted with BEU's campus, educational-administrative infrastructure, modern laboratories, and Technopark.
During the familiarization with the laboratories, the delegation received detailed information about the educational and research activities conducted there. It was noted that the laboratories are equipped with modern standard equipment and create extensive opportunities for enhancing students' practical skills.
The guests were also presented with the existing conditions for the development of startup projects at BEU Technopark, as well as the resources and infrastructure created to support students and young researchers. ASTI representatives who reviewed the startups developed by students highly appreciated the innovativeness of the projects and exchanged views on cooperation prospects.
The Uzbek guests highly evaluated the existing conditions at BEU and emphasized that joint cooperation in scientific research would be beneficial for both parties.
The visit (November 17-24), organized based on the cooperation agreement signed between the two universities in May of this year, aims to implement a professional experience program. Within the framework of the program, the ASTI delegation will deliver lectures at the university, and exchanges will be conducted in the fields of teaching methodology and academic management.