Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Kimya Mühəndisləri Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə tələbələr üçün “Bərpa olunan enerji və ətraf mühit” mövzusunda mütəxəssislə görüş təşkil olunub.
Tədbir BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən 7-ci (Sərfəli və təmiz enerji) və 13-cü (İqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə) istiqamətlərə uyğun olaraq keçirilib.
Görüşdə “Total Energies” şirkətinin Azərbaycandakı Bərpa olunan enerji biznesinin inkişafı üzrə baş mütəxəssisi Çingiz Orucov qlobal miqyasda alternativ enerjiyə artan təlabatın səbəbləri barədə danışıb. Bərpa olunan enerji texnologiyalarında son illərdə əldə edilən yeniliklər, günəş və külək enerjisinin səmərəliliyinin artması, üzən günəş sistemlərinin tətbiqi və iqtisadi üstünlükləri barədə geniş məlumat verilib. Həmçinin enerji saxlanc sistemləri, elektrik şəbəkəsinə ötürülmə qaydaları və alternativ enerjinin genişlənməsi fonunda elektrik nəqliyyat vasitələrinə artan təlabat vurğulanıb.
Ç.Orucov həm quruda, həm də dənizdə tətbiq edilən külək enerjisi həllərinin, o cümlədən üzən və bərkidilən platformaların artıq geniş istifadə olunduğunu bildirərək “Total Energies” şirkətinin bu istiqamətlərdə aktiv fəaliyyətini qeyd edib.
Görüş zamanı Azərbaycanın külək və günəş enerjisi potensialına, eləcə də işğaldan azad olunmuş torpaqlarda həyata keçirilən layihələrə toxunulub, beynəlxalq və yerli təcrübədən bir sıra nümunələr təqdim olunub, həmçinin aktual statistika və gələcəyə dair proqnozlar da diqqətə çatdırılıb.

Baku Engineering University (BEU), organized by the Society of Chemical Engineers, has held an expert meeting for students on the topic of "Renewable Energy and the Environment."
The event was conducted in accordance with the UN Sustainable Development Goals, specifically Goal 7 (Affordable and Clean Energy) and Goal 13 (Climate Action).
During the meeting, Chingiz Orujov, Chief Specialist for Renewable Energy Business Development in Azerbaijan at Total Energies, spoke about the reasons behind the growing global demand for alternative energy. Extensive information was provided on recent innovations in renewable energy technologies, improvements in the efficiency of solar and wind energy, the application of floating solar systems, and their economic advantages. Additionally, energy storage systems, electricity grid transmission regulations, and the increasing demand for electric vehicles amid the expansion of alternative energy were highlighted.
Chingiz Orujov noted that wind energy solutions applied both on land and at sea, including floating and fixed platforms, are now widely used, and emphasized Total Energies' active operations in these areas.
During the meeting, Azerbaijan's wind and solar energy potential was discussed, as well as projects being implemented in the liberated territories. Several examples from international and local experience were presented, and relevant statistics and future forecasts were also brought to attention.