Türkiyə Respublikası Bilkent Universitetinin məzunu, "Killa Design"-də memar vəzifəsində çalışmış, hazırda isə dünyada ən nüfuzlu şirkətlərdən olan "Foster and Partners"-in əməkdaşı olan Nurəddin Kazımov Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Memarlıq və şəhərsalma kafedrasının qonağı olub.
O, BMU-da memarlığın tədris proqramları, habelə tələbələrə nəzəri biliklərini təcrübə ilə birləşdirmək üçün yaradılmış imkanlarla maraqlanıb.
Sonra memar tələbələrə “Ən yaxşı memarlıq firmalarına gedən yol” (Pathway to top architectural firms) mövzusunda seminar keçib. Seminar zamanı mütəxəssis memarlıq sahəsində qazandığı təcrübəsini bölüşüb.

Employee of prestigious Foster and Partners company meets with students at BEU
A graduate of Bilkent University of the Republic of Türkiye Nuraddin Kazimov, who worked as an architect at Killa Design and is currently an employee of Foster and Partners, one of the most prestigious companies in the world, was a guest of the Department of Architecture and Urban Planning of Baku Engineering University (BEU).
He was interested in the architectural curriculum at BEU, as well as the opportunities created for students to combine their theoretical knowledge with practice.
Later, the architect held a seminar for students on the topic of “Pathway to top architectural firms”. During the seminar, the specialist shared his experience in the field of architecture.