Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Mühəndislik fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Elektroenergetika mühəndisliyi, Elektrik mühəndisliyi və Energetika mühəndisliyi ixtisaslarının tələbələri üçün seminar keçirilib.
Seminar “İnterenergo” şirkətinin direktoru Arif Süleymanov tərəfindən aparılıb. Şirkətin yaranma tarixi və fəaliyyəti barədə təqdimatla çıxış edən direktor qurumun ilk növbədə elektrik enerji bloklarında tikinti-quraşdırma işlərinin layihələndirilməsi və həyata keçirilməsində ixtisaslaşdığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, qurum elektrik enerjisi sənayesi bölmələrində, o cümlədən bütün zəruri mühəndis kommunikasiya vasitələri ilə bağlı bir sıra layihələndirmə işləri gerçəkləşdirib. Şirkətin əldə etdiyi sertifikatlara və lisenziyalara toxunan direktor beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıqdan da bəhs edib.
Tədbirdə enerjinin yaranması, elektrik stansiyaları, transformator yarımstansiyaları, yerüstü və kabel elektrik ötürücü xətləri, ağıllı nəqliyyat sistemi, bina və qurğuların elektrik təchizatı, alternativ enerji mənbələri barədə geniş məlumat verilib.
Qarabağda aparılan quruculuq işlərindən söz açan A.Süleymanov şirkətin Ağdamda sənaye parkının energetika hissəsinin layihələndirilməsini həyata keçirdiyini qeyd edib.
Seminar interaktiv formada davam edib.
Sonda tələbələr “Baur” mobil laboratoriyasının (üçfazalı sistemlərdə nasazlığın və ya qırığın axtarılması üçün istifadə olunan sistem) işi ilə yaxından tanış olublar.

Seminar for students of Engineering Faculty
The Faculty of Engineering of Baku Engineering University (BEU) has organized a seminar for the students majoring in Electroenergetics Engineering, Electrical Engineering and Energy Engineering.
The seminar was conducted by Director of Interenerqo Co. Arif Suleymanov. Delivering a presentation about the history and activity of the company, the director noted that the company was primarily specialized in designing and implementation of the civil and erection works on the electrical power units. He added that the enterprise carried out a number of design works on the units of the electrical power industry, including all necessary engineering communication facilities. Touching upon the certificates and licenses obtained by the company, the director also pointed out the cooperation with international organizations.
The event provided extensive information on energy generation, power plants, transformer substations, overhead power lines, intelligent transport systems, energy supply of buildings and facilities, alternative energy sources.
Emphasizing the construction work in Karabakh, A.Suleymanov underlined the company was designing the energy part of Aghdam Industrial Park.
The seminar continued in an interactive form.
At the end, the students got acquainted with the work of the Baur mobile laboratory (a system used to detect faults or fractures in three-phase systems)