Xırdalan şəhər 10 nömrəli tam orta məktəbin 6-cı sinif şagirdlərinin Bakı Mühəndislik Universitetinə (BMU) ekskursiyası təşkil edilib.
Əvvəlcə məktəblilər universitetin kampusu, həmçinin tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli təşkilinə xidmət edən infrastrukturla tanış olublar.
Sonra BMU-nun biologiya və kimya mühəndisliyi laboratoriyalarına baş çəkən şagirdlərə tələbələrin burada təcrübə dərsləri, o cümlədən müstəqil elmi-tədqiqat işləri, analitik, biokimyəvi təhlillərin aparılması üçün mövcud olan ən müasir cihaz və avadanlıqlar haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, nəzəri biliklərin təcrübə ilə möhkəmlənməsini təmin edən laboratoriyalarda tələbələr kimyəvi reaksiyaları, müxtəlif cihaz və avadanlıqlardan istifadəni müəllimlər, eləcə də laboratoriya assistentlərinin nəzarəti altında həyata keçirirlər.
Ekskursiya zamanı şagirdlərə “Dizayn” ixtisasında təhsil alan tələbələrin əl işləri də nümayiş etdirilib.
Sonda məktəblilər BMU Texnoparkında texnoloji ideyaları gerçəkliyə çevirmək üçün yaradılmış texniki imkanlarla tanış olub və universitet komandalarının hazırladığı müxtəlif startaplara baxıblar.

Schoolchildren visit BEU
6th grade students of secondary school No. 10 in Khirdalan city have visited Baku Engineering University (BEU).
First, the students got acquainted with the university campus, as well as the infrastructure that serves to effectively organize students' leisure time.
Later, visiting the biology and chemical engineering laboratories of BEU, the students were given detailed information about the students' practical classes here, as well as the most modern devices and equipment available for independent scientific research, analytical, biochemical analysis. It was noted that in the laboratories, which provide reinforcement of theoretical knowledge with practice, students carry out chemical reactions, use various devices and equipment under the supervision of teachers, as well as laboratory assistants.
During the excursion, the students were also shown the handicrafts of students majoring in "Design".
At the end, the students got acquainted with the technical opportunities created to turn technological ideas into reality in the BEU Technopark and looked at various startups prepared by university teams.