Koreyada təhsil alan BMU-İNHA İDP tələbələri üçün magistraturaya qəbul imtahanı keçirilib
Xəbər verdiyimiz kimi, Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə İNHA Universiteti arasında icra olunan ikili diplom proqramı (İDP) çərçivəsində hazırda Koreya Respublikasında təhsil alan IV kurs tələbələri üçün Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinin magistraturalarına qəbul imtahanı keçirilib. Bu, xaricdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələr üçün magistraturaya ilk dəfə onlayn formada həyata keçirilən qəbul imtahanı kimi tarixə düşüb.
BMU rektoru Yaqub Piriyevin təşəbbüsü ilə gerçəkləşdirilən imtahanlar Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) və BMU-İNHA İDP-nin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub. İmtahanda 44 nəfər iştirak edib. Bakı vaxtı ilə saat 11:00-da başlayan imtahan 3 saat 30 dəqiqə davam edib. Tələbələr imtahanı İNHA Universitetinin təqdim etdiyi imtahan zalında və DİM tərəfindən hazırlanan proqram vasitəsilə onlayn verib.
Bundan əlavə, namizədlər üçün əsas imtahana hazırlıq məqsədilə 9 aprel tarixində sınaq imtahanı da təşkil olunub. İmtahanda iştirak edən tələbələrin nəticələri xarici dil fənləri üzrə esse tapşırıqları yoxlandıqdan sonra məlum olacaq.
Qeyd edək ki, 3+1 modelinə əsaslanan BMU-İNHA beynəlxalq ikili diplom proqramı çərçivəsində ümumilikdə hal-hazırda 385 tələbə təhsil alır. Onlar 3 il BMU-da , 1 ili isə İNHA Universitetində təhsil almaq hüququnə malikdir. Proqram çərçivəsində hazırda İNHA Universitetində 61 nəfər tələbə təhsilini davam etdirir və onların yay aylarında BMU-İNHA İDP-nin ilk məzunları kimi Azərbaycana dönəcəkləri gözlənilir.

Entrance exam for master's degree held for BEU-INHA DDP students studying in Korea
As noted, within the framework of the dual degree program (DDP) implemented between Baku Engineering University (BEU) and Inha University, the entrance exam for the master's degrees of higher educational institutions of the Republic of Azerbaijan has been held for fourth-year students currently studying in the Republic of Korea. This has gone down in history as the first online entrance exam for the master's degree for Azerbaijani students studying abroad.
The exams, initiated by BEU rector Yagub Piriyev, were jointly organized by the State Examination Center (SEC) and BEU-INHA DDP. 44 people participated in the exam. The exam started at 11 AM Baku time and lasted for 3 hours and 30 minutes. Students took the exam in the exam hall provided by Inha University and online through the program developed by the Ministry of Education.
Moreover, a trial exam was organized for the candidates on April 9 in order to prepare for the main exam. The results of the students participating in the exam will be known after checking the essay tasks on foreign language subjects.
It should be noted that a total of 385 students are currently studying within the BEU-INHA international dual degree program based on the 3+1 model. They have the right to study for 3 years at BEU and 1 year at Inha University. Within the framework of the program, 61 students are currently continuing their education at Inha University, and they are expected to return to Azerbaijan as the first graduates of BEU-INHA DDP in the summer months.