BMU-da Zəfərin 5 illiyi münasibətilə idman turniri
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan tarixi Qələbənin 5 illiyi münasibətilə idman turnirinə start verilib.  BMU Həmkarlar İttifaqı Komitəsi, İdman Klubu və Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən yarışmada əməkdaş və tələbələr şahmat, dama, həmçinin futbol üzrə mübarizə aparırlar.
Turnirin əsas məqsədi universitet kollektivində həmrəylik, dostluq və Qələbə ruhunu yaşatmaq, gənclər arasında sağlam həyat tərzinin təbliğinə töhfə verməkdir.
Turnir 31 oktyabr tarixində başa çatacaq. Qaliblər 8 Noyabr-Zəfər Günü ərəfəsində diplom və hədiyyələrlə təltif olunacaqlar.

A sports tournament has been launched at Baku Engineering University (BEU) on the occasion of the 5th anniversary of the historic Victory achieved in the 44-day Patriotic War. In the competition organized jointly by the BEU Trade Union Committee, Sports Club and Student Trade Union Committee, staff and students are competing in chess, checkers, as well as football.
The main objective of the tournament is to keep alive the spirit of solidarity, friendship and Victory within the university community, and to contribute to the promotion of a healthy lifestyle among young people.
The tournament will conclude on October 31. The winners will be awarded diplomas and prizes on the eve of November 8 - Victory Day.