Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) magistratura səviyyəsində İnformasiya texnologiyaları və sistemləri mühəndisliyi ixtisasının Kibertəhlükəsizlik ixtisaslaşması (SABAH) üzrə təhsil alan tələbələrin təcrübə hesabatlarının təqdimat iclası keçirilib.
Hesabat zamanı tələbələr təcrübə müddətində fəaliyyətləri, o cümlədən apardıqları tədqiqatlar, araşdırmalar, əldə etdikləri nəticələr və hazırladıqları məqalələr haqda məlumat veriblər.
İclasda bildirilib ki, tələbələrin elmi-tədqiqat təcrübəsi İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, Al Market, “Uniser”, “Cyber Technology Company”, “Cybernetics” MMC, Kapital Bank, “İKTex” MMC, “Bakinity distirbution”, IZIA, Azal, “Bank of Baku”, Əmanətlərin Sığortalanması Fondu kimi müəssisələrdə aparılıb. Elmi-pedaqoji təcübədə isə tələbələr BMU ilə yanaşı, Bakı Ali Neft Məktəbi, Gömrük Akademiyası, Milli Aviasiya Akademiyasında ixtisasa uyğun, fərqli fənlərin tədrisi prosesində iştirak ediblər.
Toplantıda iştirak edən 24 tələbənin hesabatı müsbət qəbul edilib və qiymətləndirilməsi aparılıb. Kafedranın müdir əvəzi Mənafəddin Namazov, müəllimlər - Amil Babayev, Ülviyyə Quliyeva, Gülbiçə Abdullayeva, Yusif Yusifov, Təcrübə Şöbəsinin müdiri Həzi Qasımov, Kibertəhlükəsizlik üzrə Proqram rəhbəri Nihat Əlilinin iştirak etdiyi iclas tələbələrlə sual-cavab şəklində davam edib.
Qeyd edək ki, magistratura səviyyəsi üzrə kibertəhlükəsizlik ixtisası ilk dəfə BMU-da Mühəndislik Fakültəsinin Kompüter və informasiya iexnologiyaları kafedrasında xüsusi proqram üzrə 2021-2022-ci tədris ilində açılıb. İlk tədris ilində 25 yer üzrə 24 tələbə xüsusi imtahandan keçirilərək qəbul edilib. Kibertəhlükəsizlik ixtisası üzrə tədris Elm və Təhsil Nazirliyinin xüsusi proqramı əsasında həyata keçirilir, eyni zamanda ixtisas üzrə tədris aparan müəllimlər nazirliyin xətti ilə seçilib. Bu pedaqoqların əksəriyyətini xarici ölkə vətəndaşları, həmçinin xaricdə kibertəhlükəsizlik ixitisası üzrə təhsil almış müəllimlər təşkil edir.

At Baku Engineering University (BEU), a presentation session of the internship reports of students majoring in Cyber Security (SABAH) of Information Technologies and Systems Engineering specialty at the master's degree has been held.
During the report, the students gave information about their activities during the internship, including the research they conducted, the results they obtained, and the articles they prepared.
It was stated at the meeting that the scientific research internship of the students was conducted at State Agency on Mandatory Health Insurance, Al Market, "Uniser", "Cyber Technology Company", "Cybernetics" LLC, Kapital Bank, "IKTex" LLC, "Bakinity distribution", IZIA, Azal , Bank of Baku, Deposit Insurance Fund. In the scientific-pedagogical experience, students participated in the process of teaching different subjects according to their specialty at Baku Higher Oil School, Customs Academy, National Aviation Academy, and BEU.
The reports of 24 students who participated in the meeting were positively accepted and evaluated. The meeting, attended by deputy head of the department Manafeddin Namazov, teachers, Amil Babayev, Ulviyya Guliyeva, Gulbicha Abdullayeva, Yusif Yusifov, head of the Internship Department Hazi Gasimov, head of the Cyber Security Program Nihat Alili, continued in the form of a question-and-answer session with the students.
Of note, the master's level cyber security specialty was opened for the first time in the 2021-2022 academic year at the Department of Computer and Information Technologies of the Faculty of Engineering at BEU. In the first academic year, 24 students were accepted for 25 places after passing a special exam. Education in the specialty of cyber security is carried out on the basis of a special program of the Ministry of Science and Education, at the same time, the teachers who teach in the specialty are selected by the Ministry. Most of these educators are citizens of foreign countries, as well as teachers who have studied cyber security abroad.