Prezident İlham Əliyevin 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında imzaladığı Sərəncam çərçivəsində ölkəmizdə müxtəlif səpgili tədbirlər həyata keçirilməkdə, eyni zamanda işğaldan azad edilmiş ərazilərin dirçəlişi istiqamətində quruculuq, bərpa və yenidənqurma işləri sürətlə icra olunmaqdadır. Bu prosesə Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ali təhsil ocağı kimi növbəti öz fərqli yanaşmasını ortaya qoyub. Belə ki, BMU-nun Memarlıq ixtisası (Azərbaycan və ingilis qrupları) üzrə müdafiə olunan diplom işlərinin əksəriyyəti doğma Qarabağımızın inkişafına həsr olunub.
Universitet tələbələri torpaqlarımızın memarlıq planlaşdırılması, yenidən qurulması, layihələndirilməsi istiqamətində öz baxışlarını əks etdiriblər. BMU-nun Memarlıq və dizayn kafedrasının müdiri Sabir Orucov bildirib ki, diplom işlərinin əsas istiqaməti qalib ordumuzun azad etdiyi Qarabağın səfalı guşələrinin inkişafı və gələcək prespektivi istiqamətində mühüm yer tutan mövzuları əhatə edir. Buraya Şuşada “Yeni Beynəlxalq Mədəniyyət Mərkəzi”, “Yeni Musiqi Məktəbi”, “Mehmandarovun evinin bərpası və konservasiyası”, “Yeni Reabilitasiya və Tibb Mərkəzi”, həmçinin Şuşa şəhərinin yaxınlığında “Çoxfunksiyalı İctimai Mərkəz Kompleksi” və “Tarixi Mədəniyyət Mərkəzi”, Hadrutda “Yeni Bazar Mərkəzi”, Kəlbəcərdə “Sağlamlıq-İstirahət Mərkəzi”, “Xarı Bülbül Sənət Mərkəzi”, Ağdamda “Müasir İncəsənət Mərkəzi” kimi layihə işləri daxildir.
Diplom müdafiəsi prosesində Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının professoru Adil Ələkbərov, BMU-nun professor-müəllim heyəti, o cümlədən Vaqif Məmmədov, Aqil Kazımov, Nazim Mahmudov, Ardit Elezi, Namiq Abbasov, Zahid Məmmədov və digər müəlimlər iştirak ediblər.
Layihələrin təqdimatı ilə bağlı fikirlərini paylaşan müəllimlər 2017-ci ildən fəaliyyət göstərən BMU-da Memarlıq ixtisası üzrə təhsil alan gənclərin ölkəmizin gələcək memarlıq mədəniyyətində və sahəsində öz töhfələrini verə biləcəyinə ümidvar olduqlarını deyiblər.

Within the framework of the Decree signed by President Ilham Aliyev on the declaration of 2022 as the "Year of Shusha", various measures are being implemented in our country, as well as construction, restoration and reconstruction works are being carried out in the territories liberated from the occupation. Baku Engineering University (BEU) presented its next different approach to this process. Thus, most of the diploma theses defended at BEU Department of Architecture (Azerbaijani and English sections) were dedicated to the development of our native Karabakh.
The University students reflected their views in the direction of architectural planning, reconstruction and design of our lands. Sabir Orujov, the Head of the Department of Architecture and Design of BEU, noted that the main direction of the diploma theses covered the topics of importance in the direction of the development and future perspective of the picturesque places of Karabakh liberated by our victorious army. This includes the projects such as "New International Cultural Center," "New Music School," "Restoration and Conservation of the Mehmandarovs’ House," "New Rehabilitation and Medical Center" in Shusha, as well as "Multifunctional Public Center Complex" and "Historical Culture Center" near the city of Shusha, "Health and Recreation Center" in Kalbajar, "Khari Bulbul Art Center," "Contemporary Art Center" in Aghdam.
The professor of Azerbaijan State Academy of Fine Arts Adil Alakbarov, BEU academic staff, including Vagif Mammadov, Agil Kazimov, Nazim Mahmudov, Ardit Elezi, Namig Abbasov, Zahid Mammadov and other teachers participated in the diploma defense process.
The teachers shared their views on the presentation of the projects and expressed their hope that the young people majoring in Architecture at BEU, operating since 2017, would contribute to the future culture and field of architecture.