İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsinin I kurs tələbələri ilə görüş olub
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) İnformasiya və kompüter texnologiyaları fakültəsinin birinci kurs tələbələri ilə görüş keçirilib.
Fakültə rəhbərliyi və professor-müəllim heyətinin üzvləri tədbirdə çıxış edərək yeni tədris ili münasibətilə tələbələrə təbriklərini çatdırıblar.
Görüş zamanı fakültədə tədris prosesi, akademik qaydalar, tələbələrin müasir informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində peşəkar bilik və bacarıqlara yiyələnmələri üçün yaradılan şərait, elmi və praktiki fəaliyyət imkanları, universitetin laboratoriyaları haqqında geniş məlumat verilib. Həmçinin BMU-da tələbələrin asudə vaxtlarının təşkili üçün müxtəlif tələbə klublarının fəaliyyət göstərdiyi bildirilib, tələbə adını yeni qazanan gənclərin qarşıdakı illərdə universitetin təhsil və elmi mühitində, ictimai həyatında  fəal iştirak edəcəklərinə əminlik ifadə olunub.

Meeting held with first-year students of Faculty of Information and Computer Technologies
A meeting has been held with first-year students of the Faculty of Information and Computer Technologies at Baku Engineering University (BEU).
The faculty management and members of the teaching staff delivered speeches at the event and congratulated the students on the occasion of the new academic year.
During the meeting, extensive information was provided about the teaching process at the faculty, academic regulations, the conditions created for students to acquire professional knowledge and skills in the field of modern information and communication technologies, scientific and practical activity opportunities, and the university's laboratories. It was also noted that various student clubs operate at BEU to organize students' leisure time activities, and confidence was expressed that the youth who have just earned the name of student will actively participate in the educational and scientific environment and social life of the university in the coming years.
At the end, the questions of interest to the students were clarified and they were wished success in their studies.