“İkili diplom proqramının tələbələrinə böyük şans təqdim edilib”
“İkili diplom proqramının tələbələrinə böyük şans təqdim edilib və bunu dəyərləndirmək hamının öz əlindədir”. Bu fikirləri Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və Cənubi Koreyanın İNHA universitetinin birgə həyata keçirdiyi İkili Diplom Proqramının (İDP) tələbəsi Amani Sultanov bildirib.
Proqramın İnşaat mühəndisliyi ixtisasının 1-ci kurs tələbəsi təəssüratlarını bölüşərkən xatırladıb ki, tələbələr 4 il ərzində iki universitetdə təhsil alaraq iki diplom əldə etmək şansına malikdirlər.
A.Sultanov proqram çərçivəsində fənnlərin xüsusi seçilmiş müəllimlər tərəfindən tədris edildiyini, əksər müəllimlərin isə sırf BMU-İNHA İDP tələbələri üçün nəzərdə tutulduğunu da diqqətə çatdırıb.
Proqram tələbəsi ən çox sevdiyi fənlərdən birinin Koreya dilini olduğunu vurğulayıb: “Digər fənlər haqqında məlumatımız məktəb vaxtlarından var. Lakin Koreya dili hamımız üçün yenilikdir. Bununla yanaşı, digər dillərə nisbətən Koreya dilini bilən insanların say göstəricisi çox aşağıdır, bu da öz növbəsində insana özünü fərqli hiss etdirir”.
A.Sultanov proqramın digər üstünlüklərindən də danışıb: “Üzücü bir faktdır ki, əksər tələbələr təhsil aldığı ixtisasla öz gələcək həyatlarını əlaqələndirə bilmirlər, gələcəkləri üçün narahatdırlar. Bu nöqteyi-nəzərdən proqram tələbələri olaraq gələcəyimizdən narahat deyilik. Əgər bu proqramı uğurla bitirə bilsək, 2 xarici dil və beynəlxalq təhsil ilə daha geniş imkanlarla təmin edilmə şansımız olacaq”.

Amani Sultanov, a student of the Dual Diploma Program (DDP) implemented between Baku Engineering University (BEU) and INHA University of South Korea, noted, “Students of the Dual Degree Program have been given a great opportunity, and it is up to everyone to evaluate it.”
Sharing his impressions, the first-year student of Civil Engineering of the program reminded that students had a opportunity to dual diplomas by studying at two universities for 4 years.
A.Sultanov also emphasized that the subjects were taught by specially selected teachers within the program.
The program student underlined that one of his favorite subjects was Korean Language.
He added, “We have information about other subjects since school times. But Korean is a novelty for all of us. Furthermore, the number of people who speak Korean is very low compared to other languages, which in turn makes people feel different.”
A. Sultanov spoke about other benefits of the program.
He mentioned, “The sad fact that the majority of students were not able to connect their long-term life with the studied specialty, and they were worried about their future. From this point of view, we are not worried about our future as program students. If we can successfully complete this program, we will have a chance to be provided with more opportunities with 2 foreign languages and international education.”