Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Əlcəzair Center SALHİ AHMED Naama Universitetinin magistrantı Chaimaa Boukabouyanın “Characterization and Structural Health Monitoring in GFRP composite structures based on experimental modal analysis” adlı dissertasiya işinin ilkin tədqiqat nəticəsinin müzakirəsi keçirilib.
Dissertasiyanın mövzusu müasir material mühəndisliyi sahəsində aktual problemlərdən birinə-təcrübi modal analiz əsasında şüşə liflərlə möhkəmləndirilmiş polimer kompozit (GFRP) materiallarda struktur xassələrinin qiymətləndirilməsi, monitorinqi və bu materiallarda mümkün zədələrin süni sinir şəbəkələri (ANN) vasitəsilə aşkarlanmasına həsr olunub. Tədqiqatın aktuallığı müasir sənaye sahələrində (məsələn, aerokosmik, avtomobil, inşaat, gəmiçilik, enerji və s.) geniş tətbiq sahəsinə malik olan polimer kompozit materiallardan istifadənin sürətlə artması və bu materialların təhlükəsizliyinin təmin olunmasında etibarlı monitorinq metodlarının zəruriliyi ilə bağlıdır.
Dissertasiya işinin elmi məsləhətçisi Mühəndislik fakültəsinin dekanı Asif Quliyev və elmi rəhbəri Mexanika mühəndisliyi kafedrasının dosenti Yeganə Əbdüləzimovanın rəhbərliyi ilə təcrübələr zamanı müxtəlif modal analiz üsullarından istifadə olunaraq materialların xassələri araşdırılıb, həmçinin GFRP kompozit materialların struktur xassələrinə dair ilkin qiymətləndirmələr həyata keçirilib. Həm elmi, həm də tətbiqi baxımdan mühüm əhəmiyyətə malik olan dissertasiya işi çərçivəsində Mexanika mühəndisliyi laboratoriyalarında GFRP nümunələri üzərində eksperimental tədqiqatlar aparılıb və ilkin nəticələr əldə edilib. Bu istiqamətdə tədqiqatlar gələcəkdə real vaxt rejimində işləyən ağıllı sistemlər-məsələn, süni intellekt əsaslı zədə aşkarlama sistemlərinin qurulmasına zəmin yarada bilər.
Elmi rəhbərlərin göstərişləri əsasında nəzəri biliklərini təcrübə ilə birləşdirərək uğurlu nəticələr əldə edən magistrant Chaimaa Baukabouyanın BMU-da elmi fəaliyyəti Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikası ilə beynəlxalq elmi əməkdaşlığın inkişafına və universitetin elmi-tədqiqat potensialının genişlənməsinə mühüm töhfə verəcək.

Master's student from University of Algiers conducting research at BEU
Baku Engineering University (BEU) has hosted a discussion of the preliminary research results of the dissertation work of Chaimaa Boukabouyan, a master's student of the University Center Salhi Ahmed of Naama, entitled “Characterization and Structural Health Monitoring in GFRP composite structures based on experimental modal analysis”.
The topic of the dissertation is devoted to one of the current problems in the field of modern materials engineering - the assessment and monitoring of structural properties of glass fiber reinforced polymer composite (GFRP) materials based on experimental modal analysis and the detection of possible damage in these materials using artificial neural networks (ANN). The relevance of the research is due to the rapid increase in the use of polymer composite materials with a wide range of applications in modern industries (e.g. aerospace, automotive, construction, shipping, energy, etc.) and the need for reliable monitoring methods to ensure the safety of these materials.
Under the leadership of the scientific advisor of the dissertation, Dean of the Faculty of Engineering Asif Guliyev, and the scientific supervisor, Associate Professor of the Department of Mechanical Engineering Yegana Abdulazimova, during the experiments, various modal analysis methods were used to investigate the properties of materials, as well as preliminary assessments of the structural properties of GFRP composite materials. As part of the dissertation work, which is of great importance both from a scientific and applied point of view, experimental studies were conducted on GFRP samples in the laboratories of Mechanical Engineering and preliminary results were obtained. Research in this direction may lay the foundation for the construction of intelligent systems operating in real-time mode in the future - for example, artificial intelligence-based damage detection systems.
The scientific activity of master's student Chaimaa Baukabouyan at BEU, who achieved successful results by combining theoretical knowledge with practice on the instructions of scientific supervisors, would make a significant contribution to the development of international scientific cooperation with the People's Democratic Republic of Algeria and the expansion of the university's scientific and research potential.