Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyində (EATDA) Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru Yaqub Piriyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə BMU-nun bir sıra prioritet istiqamətlər üzrə göstəricilərinin dinamikası, xüsusilə elmi-tədqiqat fəaliyyətinin nəticələri və beynəlmiləlləşmə səviyyəsi ətrafında müzakirələr aparılıb.
Agentliyin direktoru Ülkər Səttarova yuxarıda qeyd olunan prioritet istiqamətlərin ali təhsil müəssisələrinin qlobal rəqabət qabiliyyətinin yaxşılaşdırılmasında xüsusi rolunu vurğulayıb.
Rektor Yaqub Piriyev BMU-da müvafiq istiqamətlərdə həyata keçirilən layihələr və icrası planlaşdırılan fəaliyyətlər barədə məlumat verib.
Görüş zamanı qabaqcıl elmmetrik alətlərdən istifadə, əcnəbi müəllim və tələbələrin sayının artırılması, beynəlxalq təhsil qrantları və hökumətlərarası təqaüd proqramları çərçivəsində təhsil alan tələbələrin dəstəklənməsi, nüfuzlu beynəlxalq akademik tədbirlərdə iştirak ilə bağlı məsələlər müzakirə edilib.

Discussions held at EATDA on development directions of BEU
A meeting was held at the State Agency for Science and Higher Education (EATDA) with a delegation led by the rector of Baku Engineering University (BEU) Yagub Piriyev.
The meeting discussed the dynamics of BEU's indicators in a number of priority areas, especially the results of scientific and research activities and the level of internationalization.
The director of the agency Ulkar Sattarova emphasized the special role of the above-mentioned priority areas in improving the global competitiveness of higher education institutions.
Rector Yagub Piriyev provided information on the projects implemented in relevant areas at BEU and the activities planned for implementation.
During the meeting, issues related to the use of advanced scientometric tools, increasing the number of foreign teachers and students, supporting students studying within the framework of international education grants and intergovernmental scholarship programs, and participation in prestigious international academic events were discussed.