Çinli doktorantlar BMU-da keçirilən seminarda tədqiqatlarını təqdim edib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) təşkil olunan “Mühəndislik tətbiqlərinin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə təsiri” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik seminarın sessiyalarında doktorantlar öz tədqiqatlarını təqdim ediblər.
Seminarda Pekin Kimya Texnologiya Universitetindən (PKTU) 32 doktorant, həmçinin professor-müəllim heyəti iştirak edir. Tədbir BMU ilə PKTU arasında bu ilin aprel ayında imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsinə uyğun həyata keçirilir.
BMU alimləri ilə yanaşı, digər universitetlərdən dəvət edilən tədqiqatçıların qatıldığı sessiyalarda multidisiplinar tədqiqat mövzuları təqdim olunub. İştirakçılar innovativ mühəndislik və biotibb həllərinin qlobal problemləri, o cümlədən təmiz enerji, davamlı istehsal və sağlamlıq sahələrinin inkişafına necə dəstək verilə biləcəyini müzakirə ediblər. Tədqiqatların BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə töhfəsi xüsusi vurğulanıb.
Fikir mübadiləsi zamanı BMU alimləri doktorantlara gələcək elmi fəaliyyətləri ilə bağlı tövsiyələr veriblər. Doktorantların bir sıra elmi tədqiqatlarının BMU-da davam etdirilməsi məsələləri də nəzərdən keçirilib.
Aparılan müzakirələr, həmçinin gələcək beynəlxalq əməkdaşlıq və birgə elmi layihələr üçün zəmin yaradıb. Doktorantlar və BMU alimləri arasında elmi mübadilənin artırılması, tədqiqat nəticələrinin praktik tətbiq imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində önəmli addımlar atılıb.
Qeyd edək ki, bu ildən BMU ilə PKTU Azərbaycan və Çin universitetləri arasında bakalavriat səviyyəsində ilk ikili diplom proqramının icrasına başlayıb. 2+2 modelinə əsaslanan proqram kimya, kompüter və mexanika mühəndisliyi ixtisaslarını əhatə edir.

Chinese Doctoral Students Present their Research at Seminar Held at BEU
Chinese doctoral students have presented their research at sessions of the international scientific-practical seminar on "Impact of Engineering Applications on Sustainable Development Goals" organized at Baku Engineering University (BEU).
The seminar is attended by 32 doctoral students from Beijing University of Chemical Technology (BUCT), as well as faculty members. The event is being implemented in accordance with the cooperation agreement signed between BEU and BUCT in April of this year.
Multidisciplinary research topics were presented at the sessions, which were attended by researchers invited from other universities alongside BEU scientists. Participants discussed how innovative engineering and biomedical solutions can support the development of global problems, including clean energy, sustainable production, and healthcare sectors. The contribution of the research to the UN Sustainable Development Goals was particularly emphasized.
During the exchange of ideas, BEU scientists provided recommendations to the doctoral students regarding their future scientific activities. Issues concerning the continuation of a number of doctoral students' scientific research at BEU were also considered.
The discussions held also created a foundation for future international cooperation and joint scientific projects. Significant steps have been taken toward increasing scientific exchange between doctoral students and BEU scientists, and expanding practical application opportunities for research results.
It should be noted that starting this year, BEU and BUCT have begun implementing the first dual degree program at the undergraduate level between Azerbaijani and Chinese universities. The program, based on the 2+2 model, covers specializations in chemical, computer, and mechanical engineering.