Çinin Beihang Universitetində BMU ilə əməkdaşlıq müzakirə olunub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) nümayəndə heyəti Çin Xalq Respublikasına işgüzar səfər çərçivəsində Pekin şəhərində yerləşən Beihang Universitetində olub.
BMU heyətini salamlayan Beihang Universitetinin rəhbərliyi ali təhsil ocağı haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirilib ki, kompüter elmləri və mühəndislik sahəsində ixtisaslaşmış ali məktəb 50 ildən artıqdır qabaqcıl tədqiqatlar aparır. Beihang Universiteti tədqiqat yönümlü fəaliyyəti, güclü laboratoriyaları və Çinin nüfuzlu proqramlarında iştirakı ilə seçilir.
Öz növbəsində BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül BMU-da tədris olunan ixtisaslar, tədqiqat üçün zəruri laboratoriyalar, startapların hazırlanması üçün texniki imkanlar, universitetin beynəlxalq reytinqlərdə möhkəmlənən mövqeyi və s. məlumatları Beihang Universiteti rəhbərliyinin diqqətinə çatdırıb. Prorektor BMU-nun Çin ali məktəbləri ilə qurulan əlaqələrindən bəhs edib və bu baxımdan Beihang Universiteti ilə mümkün əməkdaşlıq istiqamətlərinə toxunub.
Sonra iki universitet arasında qarşılıqlı maraq doğuran istiqamətlər müzakirə olunub. Birgə layihələrin icrası, tələbə və müəllim mübadiləsi, təcrübə proqramları, təlim imkanlarının inkişaf etdirilməsi, eləcə də ikili diplom proqramlarının yaradılması məsələləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Görüş zamanı tərəflər arasında anlaşma memorandumunun imzalanması və gələcəkdə qarşılıqlı faydalı təşəbbüslərin həyata keçirilməsi perspektivləri diqqətə çatdırılıb, əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi istiqamətində ilkin razılıq əldə edilib.
Sonda BMU nümayəndələri Beihang Universitetinin kampusu və burada tədris üçün yaradılan şərait ilə yaxından tanış olublar.

The delegation of Baku Engineering University (BEU) has visited Beihang University in Beijing as part of a business trip to the People's Republic of China.
Welcoming the BEU delegation, the leadership of Beihang University provided detailed information about the higher education institution. It was noted that the university, specializing in computer science and engineering, has been conducting advanced research for more than 50 years. Beihang University is distinguished by its research-oriented activities, strong laboratories, and participation in prestigious Chinese programs.
BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul informed the leadership of Beihang University about the specialties taught at BEU, laboratories necessary for research, technical capabilities for the development of startups, the university's strengthening position in international rankings, etc. The Vice-Rector noted the relations established between BEU and Chinese universities, touching upon possible areas of cooperation with Beihang University in this regard.
Later, areas of mutual interest between the two universities were discussed. A wide exchange of views was held on the implementation of joint projects, student and teacher exchanges, internship programs, development of training opportunities, as well as the creation of dual diploma programs. During the meeting, the prospects of signing a memorandum of understanding between the parties and implementing mutually beneficial initiatives in the future were brought to the attention, and a preliminary agreement was reached to strengthen cooperation.
At the end, the BEU representatives got acquainted with the campus of Beihang University and the conditions created for education here.