bp-nin erkən karyera proqramları BMU tələbələrinə təqdim olunub
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) bp şirkətinin “2026 Early Careers” və “Early Engagement” proqramları ilə bağlı II, III və IV kurs tələbələri üçün görüş təşkil olunub.
Görüş zamanı yeraltı geologiya, qazma və quyuların idarəolunması, mühəndislik, o cümlədən biznes sahələrində karyera qurmaq istəyən gənclərə təklif olunan imkanlar barədə geniş məlumat verilib.
BMU-nun Müəssisələrlə əlaqələr və karyera mərkəzinin müdiri Gülçöhrə İbrahimova universitetin müəssisələrlə əməkdaşlığı və bu kimi görüşlərin tələbələr üçün faydalarından danışıb. Qeyd edilib ki, bu proqramlar tələbələrin real iş mühiti ilə tanış olmasına, təcrübə qazanmasına və karyera inkişafına töhfə verir.
bp-nin erkən karyera üzrə məsləhətçisi Mehriban Şıxzamanova  şirkət haqqında ümumi məlumat verib, erkən karyera proqramları ilə bağlı təqdimat nümayiş etdirib. O, təcrübə və məzun proqramlarının məqsədi, seçim meyarları, müraciət qaydaları, kriteriyalar və mövcud vakansiyalar barədə ətraflı danışıb. Bildirilib ki, aşağı kurs tələbələri təcrübə proqramına, son kurslar və məzunlar isə məzun proqramına müraciət edə bilərlər. Məzun proqramı 10 həftə davam edir və bu müddətdə layihəsini uğurla təqdim edən iştirakçıların bp-də işlə təmin olunmaq imkanı yaranır.
Tədbir zamanı proqramlara müraciət prosesində CV və anketlərin düzgün doldurulması ilə bağlı praktiki tövsiyələr də verilib.

A meeting was organized for second, third, and fourth-year students at Baku Engineering University (BEU) regarding bp's "2026 Early Careers" and "Early Engagement" programs.
During the meeting, comprehensive information was provided about the opportunities offered to young people seeking to build careers in subsurface geology, drilling and well operations, engineering, as well as business fields.
Gulchohra Ibrahimova, Director of BEU's Enterprise Relations and Career Center, spoke about the university's cooperation with enterprises and the benefits of such meetings for students. It was noted that these programs contribute to students' familiarization with the real work environment, gaining experience, and career development.
Mehriban Shikhzamanova, bp's early career consultant, provided general information about the company and presented a demonstration on early career programs. She spoke in detail about the purpose of internship and graduate programs, selection criteria, application procedures, criteria, and available vacancies. It was announced that lower-year students can apply to the internship program, while final-year students and graduates can apply to the graduate program. The graduate program lasts 10 weeks, and during this period, participants who successfully present their projects have the opportunity to be employed at bp.
During the event, practical recommendations were also provided regarding the proper completion of CVs and questionnaires in the program application process.