Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) birinci kurs magistrləri ilə görüş təşkil edilib.
BMU-nun Elmi işlər üzrə prorektoru Elçin Süleymanov birinci kurs magistlərini yeni tədris ilinə qədəm qoymaları münasibətilə təbrik edib, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin təşəbbüsü ilə baş tutan görüşün əhəmiyyətini vurğulayıb. Universitetdə ümumi tədris prosesinin təşkili və proseduru haqqında danışan prorektor magistrlərin elmi fəaliyyətləri ilə bağlı zəruri tövsiyələrini diqqətə çatdırıb.
Sonra İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı Mayis Əzizov, Magistratura və doktorantura şöbəsinin müdiri Mahir Bəşirov, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekan müavini Fərid Cəbiyev çıxış ediblər. Çıxışlarda qeyd olunub ki, görüşün məqsədi yeni magistrlərə universitetdə ünsiyyət və qarşılıqlı əlaqə üçün səmimi mühit yaratmaq, onları BMU-dakı təhsil siyasəti, tənzimləyici qaydalar, təhsilin keyfiyyətinin artırılması üçün həyata keçiirlən yeniliklər və elektron xidmətlər, o cümlədən elmi obyektlər, laboratoriyalarla tanış etməkdir. O da bildirilib ki, tədrisin keyfiyyətinə daim önəm verən BMU davamlı olaraq, bu istiqamətdə texniki və akademik dəstəyi gücləndirir, həmçinin tədris və təlim prosesində ən son texnologiyalardan istifadəyə, prosedurların elektronlaşdırılmasına üstünlük verir.
Çıxış edənlər magistrlərə təşəbbüskarlıq ruhu sərgiləməyi, habelə universitetdaxili hüquq, vəzifə, məsuliyyət və öhdəliklərini nəzərdən qaçırmamağı, peşəkar kadr kimi formalaşmaları üçün mühüm olan inteqrasiya, effektiv akademik və tədqiqat iştirakçısına çevrilmələrini tövsiyə ediblər. Magistrlər bu istiqamətdə bütün vasitələrdən, universitetdə yaradılan imkanlar və ideal mühitdən, BMU-nun müxtəlif proqramlarından yararlanmağa, eləcə də peşəkar kadr potensialından, professor-müəllim heyəti və tədqiqatçılarından faydalanmağa çağırılıb.
Qeyd edək ki, 2022/2023-cü tədris ili üzrə BMU-ya magistrlərin qəbulu yüksək göstəricilərlə də diqqət çəkir. Bu adı qazanan 230 nəfər arasından 3-ü 90-dan yuxarı bal toplayıb. Həmin şəxslərdən biri Dövlәt İmtahan Mәrkәzinin ali tәhsil müәssisәlәrinin magistraturalarına keçirilən qәbul imtahanlarıının nəticələrinə əsasən, 98 bal toplayaraq ölkə ikincisi olan Əhməd Əhmədovdur. BMU-nun Mühasibat uçotu və audit ixtisasını başa vuran Ə.Əhmədov magistr pilləsində tədrisi ingilis dilində aparılan İstehsal sferasında mühasibat uçotu və audit ixtisasını seçib.
Cari ildə BMU-da magistratura dərəcəsi üzrə ixtisaslar siyahısına yeniləri də əlavə olunub. Bu ixtisaslara İqtisadiyyatin tənzimlənməsi (5 plan yeri üzrə 5 qəbul), Elektron idarəetmə (5 plan yeri üzrə 4 qəbul), Bina və qurğuların memarlığı (4 plan yeri üzrə 4 qəbul), Memarlıq mühitinin dizaynı (4 plan yeri üzrə 4 qəbul) daxildir. Bundan əlavə, BMU-da magistratura pilləsində iki ixtisaslaşma - Qurğular nəzəriyyəsi və Metal konstruksiyası ixtisasları üzrə ingilis bölmələri də açılıb.

A meeting has been organized with the first-year masters at Baku Engineering University (BEU).
BEU Vice-Rector for scientific affairs Elchin Suleymanov congratulated the first-year master's degree students on the new academic year and emphasized the importance of the meeting initiated by the Faculty of Economics and Administrative Sciences. Noting the organization and procedure of the general educational process at the university, the Vice-Rector drew attention to the necessary recommendations regarding the scientific activities of the graduate students.
Later, Mayis Azizov, the dean of the Faculty of Economics and Administrative Sciences, Mahir Bashirov, the head of the Graduate Studies and Doctoral Department, and Farid Jabiyev, the deputy dean of the Faculty of Economics and Administrative Sciences, took the floor. It was mentioned in the speeches that meeting aimed to create a friendly atmosphere for communication and interaction at the university for the new graduate studies, introduce them to the educational policy of BEU, regulatory rules, innovations and electronic services implemented to improve the quality of education, including scientific facilities and laboratories. It was also stated that BEU, always attaching importance to the quality of education, continuously strengthens technical and academic support in this direction, and also prefers the use of the latest technologies and electronicization of procedures in the teaching and learning process.
The speakers advised the masters to show an entrepreneurial spirit, as well as not to overlook their rights, duties, responsibilities and obligations within the university, to become an integrated, effective academic and research participant, which is important for their formation as a professional staff. In this regard, graduate students are called to take advantage of all the means, opportunities and ideal environment created at the university, various programs of BEU, as well as to benefit from the potential of professional staff, faculty and researchers.
Of note, the admission of graduate students to BEU for the 2022/2023 academic year is also notable for its high indicators. Among the 230 people, 3 scored more than 90 points. One of those is Ahmet Ahmadov, who scored 98 points according to the results of the admission exams of higher education institutions held by the State Examination Center and placed second in the country. A. Ahmadov, who completed Accounting and Audit, chose Accounting and Audit in Production, taught in English at the master's level.
New specialties were added to the list of specializations for the master's degree at BEU this year. These include Regulation of the Economy (5 admission for 5 plan places), E-Management (4 admission for 5 plan places), Architecture of Buildings and Structures (4 admission for 4 plan places), Design of Architectural Environment (4 admission for 4 plan places). Moreover, BEU also opened English departments for two specializations at the master's degree, Theory of Structures and Steel Structures.