BMU TGT sədri Portuqaliyada Dünya Gənclər Forumunda çıxış edib
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Tələbə Gənclər Təşkilatı (TGT) Portuqaliyanın Porto şəhərində keçirilən “Dünya Gənclər Forumu 2024”də təmsil olunub.
Forumda TGT-nin sədri Canel Xəlilov “İqlim fəaliyyətində gənclərin liderliyi” mövzusunda çıxış edib.
Qlobal iqlim dəyişikliklərinin yaratdığı problemlərə diqqət çəkən C.Xəlilov Azərbaycanda Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunduğunu, BMT-nin mötəbər COP29 tədbirinin Bakıda yüksək səviyyədə keçirildiyini nəzərə çatdırıb. Həmçinin, Azərbaycan gənclərinin bu proseslərdə fəal iştirakı barədə məlumat verib. O, eyni zamanda gənclərin səsinin eşidilməsi, iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərə daha böyük töhfə verməsi üçün beynəlxalq forumun önəmini qeyd edib, tədbirdən gözləntiləri vurğulayıb.
Foruma dünyanın müxtəlif ölkələrindən tələbələr, gənc liderlər, hüquqşünaslar və fəallar qatılıb. Bu platforma aktual qlobal problemləri müzakirə etmək, beynəlxalq əməkdaşlıq yaratmaq, habelə dünyanın müxtəlif yerlərində yaşayan gənclər arasında davamlı əlaqələr qurmaq, onların liderlik bacarıqlarını artırmaq və s. məqsədləri daşıyır.
Forum çərçivəsində aparılan müzakirələrdə fəal iştirak edən BMU TGT sədri sertifikata layiq görülüb.

BEU SYO chairman delivers a speech at World Youth Forum in Portugal
The Student Youth Organization (SYO) of Baku Engineering University (BEU) has been represented at the “World Youth Forum 2024” held in Porto, Portugal.
At the forum, SYO Chairman Janel Khalilov delivered a speech on the topic “Youth Leadership in Climate Action”.
Drawing attention to the problems caused by global climate change, J. Khalilov noted that 2024 was declared the “Green World Solidarity Year” in Azerbaijan by the relevant Decree of President Ilham Aliyev, and the prestigious UN COP29 event was held in Baku at a high level. He also provided information about the active participation of Azerbaijani youth in these processes. J.Khalilov also noted the importance of the international forum for the voice of young people to be heard and for them to make a greater contribution to issues related to climate change, and emphasized expectations from the event.
The forum was attended by students, young leaders, lawyers and activists from different countries of the world. This platform aims to discuss current global problems, create international cooperation, as well as establish lasting relationships between young people living in different parts of the world, improve their leadership skills, and etc.
The chairman of BEU SYO, who actively participated in the discussions held within the forum, was awarded a certificate.