Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Texnoparkı innovasiya və texnologiya sahəsində, həmçinin gənc tədqiqatçıların və startapların dəstəklənməsi istiqamətindəki uğurlu fəaliyyətinə görə “Innovation Lab” sertifikatına layiq görülüb. Sertifikat BMU Texnoparkına İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin dəstəyi ilə “Code Academy"nin həyata keçirdiyi “İnnovasiya ekosistemi oyunçularının fərdi və şirkət halında sertifikatlaşdırılması” layihəsi çərçivəsində “Global Innovation Institute (GInI)” tərəfindən təqdim olunub. GInI innovasiya sahəsində peşəkar sertifikatlaşdırma, akkreditasiya və üzvlük xidmətləri göstərən aparıcı beynəlxalq təşkilatdır.
BMU Texnoparkı ölkəmizdə “Innovation Lab” sertifikatını əldə edən ilk qurumdur və bu nüfuzlu sənəd son illər universitetin elmi-tədqiqat və startap ekosisteminin inkişafına verdiyi töhfənin beynəlxalq səviyyədə tanındığını göstərir.
Ölkəmizdə ali təhsil müəssisələri arasında fəaliyyətə başlayan ilk texnoparklardan olan BMU Texnoparkının əsas məqsədləri sırasında tədqiqat, texnoloji innovasiya, sahibkarlıq və innovativ layihələrin dəstəklənməsi yer alır. Bundan başqa, Texnopark son illərdə bir sıra uğurlu startap layihələrinə dəstək verib, müxtəlif innovasiya müsabiqələri və hakatonlar təşkil edərək gənclərin yaradıcılığını stimullaşdırıb.

Baku Engineering University (BEU) Technopark has been awarded the “Innovation Lab” certificate for its successful activities in the field of innovation and technology, as well as in supporting young researchers and startups. The certificate was presented to BEU Technopark by the “Global Innovation Institute (GInI)” within the framework of the “Certification of Innovation Ecosystem Players as Individuals and Companies” project implemented by “Code Academy” with the support of the Innovation and Digital Development Agency. GInI is a leading international organization providing professional certification, accreditation and membership services in the field of innovation.
BEU Technopark is the first institution in our country to receive the “Innovation Lab” certificate, and this prestigious document shows that the contribution of the university to the development of the scientific research and startup ecosystem in recent years has been recognized internationally.
As one of the first technoparks to start operating among higher education institutions in our country, the main goals of BEU Technopark include supporting research, technological innovation, entrepreneurship and innovative projects. In addition, Technopark has supported a number of successful startup projects in recent years and stimulated the creativity of young people by organizing various innovation competitions and hackathons.