BMU tələbəsi: “Şadam ki, COP29-un bir parçası da biz könüllülər olduq”
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının Bakıda keçirilən 29-cu sessiyasında (COP29) ölkəmizin çox sayda gənci könüllü olaraq iştirak etdi. Onların arasında Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələri də var idi.
BMU-nun “Kimya-biologiya müəllimliyi” ixtisasının 4-cü kurs tələbəsi Günel Məmmədli artıq başa çatan beynəlxalq tədbirlə bağlı təəssüratlarını bizimlə bölüşüb.
O bildirib ki, “Protokol Könüllüləri”nə seçilərkən hədsiz sevinib, çünki bu, mötəbər beynəlxalq sessiyanın bir parçası olmaq demək idi. Onun sözlərinə görə, COP29-un Azərbaycanda keçirilməsi ölkəmizə etimaddan, xalqımızın sahib olduğu dəyərlərə hörmətdən irəli gəlirdi və bunu bilmək hər bir gənc kimi onda da qürur hissi yaradırdı.
Günel düşünür ki, qlobal iqlim konfransında könüllü olmaqla, təkcə texniki məsələrə kömək göstərməyib, eyni zamanda COP29-un dünyanın ekoloji təhlükələrdən qorunması üçün bütün ölkələrin birgə həyacan siqnalı çaldığı, iqlim dəyişikliyinin fəsadları ilə mübarizədə bərabər çıxış yolları axtardığı platforma olduğunu daha dərindən öyrənib. Bundan başqa, bu sessiya müstəvisində müxtəlif ölkələrin təmsilçiləri ilə qarşılaşmaq, simalarını tanımaq, onların bəziləri ilə epizodik ünsiyyətə girmək və ölkəmiz haqqında müsbət rəylərini eşitməyin gözəl və fərqli təəssüratlar yaratdığını vurğulayan BMU tələbəsi böyük bir tədbirin könüllüsü olmaqla, çox şey qazandığını deyib.

BEU student: "I am glad that volunteers were also a part of COP29"
A large number of young people from our country participated as volunteers in the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) held in Baku. Among them were students from Baku Engineering University (BEU).
Gunel Mammadli, a 4th-year student of the Chemistry and Biology Education Department of BEU, shared her impressions of the already completed international event with us.
G.Mammadli noted that she was extremely happy when she was selected as a “Protocol Volunteer”, because it meant being a part of a prestigious international session. As she emphasized, holding COP29 in Azerbaijan was based on trust in our country and respect for the values ​​​​of our people, and knowing this made her feel proud, just like every young person.
Gunel believes that by volunteering at the global climate conference, she not only helped with technical issues, but also learned more deeply that COP29 is a platform where all countries jointly sound the alarm to protect the world from environmental threats and seek equal solutions in the fight against the consequences of climate change. Moreover, emphasizing that meeting representatives of different countries at this session, getting to know their faces, communicating with some of them episodically and hearing their positive opinions about our country created wonderful and different impressions, BEU student mentioned that she gained a lot by being a volunteer at a major event.