Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Texnoparkı Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin himayəsi ilə “Sea Breeze" şəhər kompleksində keçirilən 1-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumunda təmsil olunub.
Dövlət rəsmiləri, biznes liderləri və beynəlxalq investorların iştirak etdiyi ikigünlük forum müxtəlif ölkələrin investisiya imkanlarını araşdırmaq, qlobal ticarətin və dayanıqlı təchizat zəncirlərinin gələcəyini formalaşdırmaq məqsədi daşıyıb. Tədbir çərçivəsində plenar iclaslar, institusional və panel sessiyalar təşkil olunub, ölkəmizin investisiya imkanları və potensialına dair sərgi keçirilib.
Sərgidə BMU-nun Mexanika mühəndisliyi laboratoriyalarının müdiri Rüstəm Kələntərovun mentorluğu və rəhbərliyi ilə universitetin tələbələri tərəfindən hazırlanmış “Zəngəzur” PUA-sı da nümayiş olunub. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiyalar Mərkəzinin yaxından dəstəyi ilə iştirakçılara təqdim edilən və maraqla qarşılanan PUA-nın texniki imkanları, radioekoloji monitorinq əməliyyatlar həyata keçirmək baxımından üstünlükləri diqqətə çatdırılıb.

UAV developed by BEU students demonstrated at international forum
Baku Engineering University (BEU) Technopark has been represented at the 1st Azerbaijan International Investment Forum held under the patronage of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev at the "Sea Breeze" Resort.
The two-day forum, attended by state officials, business leaders and international investors, aimed to explore investment opportunities in various countries and shape the future of global trade and sustainable supply chains. Plenary meetings, institutional and panel sessions were organized as part of the event, and an exhibition on the investment opportunities and potential of our country was held.
The "Zangezur" UAV, developed by BEU students under the mentorship and leadership of Rustam Kalantarov, Head of the Mechanical Engineering Laboratories of BEU, was also demonstrated at the exhibition. The technical capabilities of the UAV, which was presented to the participants and met with interest with the close support of the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture, as well as its advantages in terms of conducting radioecological monitoring operations were highlighted.