Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələri “II Zəfər İdman Festivalı”nda uğurlu nəticələr əldə ediblər.
Universitetin tələbələri festivalda voleybol üzrə 3-cü, stolüstü tennis, şahmat və futzal üzrə 1-ci yerlərə layiq görülüblər.
Gənclərin idman vasitəsilə sağlam rəqabət aparmaları və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda mübarizədə qazandığımız möhtəşəm Zəfər ruhunu birgə yaşamaları məqsədilə keçirilən festivala 8 universitetdən 600-dən çox tələbə qatılıb.
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində (AzMİU) təşkil olunan festival zamanı tələbələr futzal, voleybol, basketbol, stolüstü tennis, güləş və şahmat idman növlərində öz bacarıqlarını nümayiş etdiriblər.

Students of Baku Engineering University (BEU) have achieved successful results at the “II Victory Sports Festival”.
The university students were awarded 3rd place in volleyball and 1st place in table tennis, chess and futsal at the festival.
More than 600 students from 8 universities participated in the festival, which was held with the aim of encouraging young people to compete in a healthy way through sports and to experience the great spirit of Victory that we gained in the struggle for the freedom of our lands.
During the festival organized at the Azerbaijan University of Architecture and Construction (AZUAC), students demonstrated their skills in futsal, volleyball, basketball, table tennis, wrestling and chess.
At the end of the festival, the winning teams and individual participants were awarded diplomas and prizes.