BMU tələbələri 7 ölkənin qatıldığı “Big Idea Challenge” müsabiqəsinin final mərhələsində
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələri “Creative Spark” Ali Təhsil Müəssisəsi Proqramı layihəsi çərçivəsində baş tutan “Big Idea Challenge” müsabiqəsinin final mərhələsinə yüksəliblər. Müsabiqə layihənin həyata keçirildiyi ölkələrdə gəncləri yenilikçi startaplar yaratmağa və səslərini dünyaya çatdırmağa təşviq edən video-təqdimat yarışıdır.
Böyük Britaniya səfirliyinin dəstəyi və “British Council”ın təşəbbüsü ilə Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Qırğızıstan, Gürcüstan, Ukrayna və Ermənistanda icra olunan layihə beş il müddətinə nəzərdə tutulub.  Layihə biznes bacarıqlarını, yaradıcı iqtisadiyyatı inkişaf etdirmək üçün universitetlərarası və institusional əməkdaşlığı beynəlxalq səviyyədə dəstəkləmək məqsədi daşıyır.
Builki müsabiqə üç katerqoriya - “Sosial təsir”, “Yaradıcı düşüncə” və “Rəqəmsal texnologiya” üzrə keçirilib. BMU-nun Biznesin idarə edilməsi ixtisasının ingilis dili qrupunun 3-cü kurs tələbələri yarışda məhz “Rəqəmsal texnologiya” kateqoriyası üzrə “Petsgo” layihəsi ilə çıxış edirlər. Bu kateqoriyaya aid olan tələblərə görə, layihələr texnologiyaların innovativ istifadəsinə əsaslanmalı, yeni proqram və ya aparat təminatının hazırlanması və tətbiq olunmasını əhatə etməlidir.
BMU komandası ümumilikdə yeddi ölkədə reallaşan müsabiqənin Azərbaycan üzrə finala çıxan iki komandasından biridir. Şərtlərə əsasən, iştirakçı ölkələrin hər birində mükafat ictimaiyyətin daha çox səsini qazanmış komandaya veriləcək. Səsvermə əsasında seçilən komandaların biri beynəlxalq ictimaiyyətin seçimi ilə qalib olacaq. Hər kəsi https://creativespark-bigidea.uk/vote-for-idea-13/ linkindən səs verərək BMU tələbələrinə dəstək olmağa çağırırıq.
Qeyd edək ki, yarış İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) və İngiltərənin Nyu Kastl Universitetinin əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilir. Layihənin BMU üzrə koordinatoru Biznesin idarə edilməsi kafedrasının müəllimi Tahirə Salayevadır.

Students of Baku Engineering University (BEU) have reached the final stage of the Big Idea Challenge within the Creative Spark: Higher Education Enterprise Programme project. The competition is a video presentation competition that encourages young people in the countries where the project is implemented to create innovative startups and make their voices heard around the world.
The project, implemented in Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Georgia, Ukraine and Armenia with the support of the British Embassy and the initiative of the British Council, is planned for five years. The project aims to support inter-university and institutional cooperation at the international level to develop business skills and creative economies.
This year's competition was held in three categories - "Social Impact", "Creative Thinking" and "Digital Technology." 3rd year students majoring in BEU Business Administration (English section) are participating in the competition with the Petsgo project in the category of "Digital Technology." According to the requirements of this category, projects must be based on the innovative use of technology and cover the development and implementation of new software or hardware.
BEU team is one of the two finalists from Azerbaijan in the competition, which is held in seven countries. Under the terms, the award will be given to the team that wins the most public votes in each of the participating countries. One of the teams selected by voting will be chosen by the international community. We urge everyone to support BMU students by voting at
Of note, the competition is held in cooperation with the Center for Analysis of Economic Reform and Communication (CAERC) and Newcastle University, the UK. The project coordinator for BEU is Tahira Salayeva, a teacher at the Business Administration Department.