BMU Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinə yeni sədr seçilib
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin (THİK) növbəti iclası keçirilib. İclasda THİK-in sədri Rayaxanım Ağazadənin öz xahişi əsasında tutduğu vəzifədən getməsi ilə bağlı müraciətinə və Komitəyə yeni sədrin seçilməsi məsələsinə baxılıb.
BMU-nun Tərbiyə işləri üzrə prorektoru Bayram Hüseynzadə çıxışında Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən uğurlu gənclər siyasətindən danışıb və bu istiqamətdə gerçəkləşdirilən tədbirlər, icra olunan müxtəlif dövlət proqramları haqda məlumat verib. Prorektor cəmiyyətin ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyatında, eləcə də idarəetmə və vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı sahələrində gənclərin üzərinə böyük məsuliyyət düşdüyünü diqqətə çatdırıb. BMU-da THİK-in fəaliyyətini və tələbə-gənclərin fəallığını önə çəkən Bayram Hüseynzadə qurumun növbəti illərdə də işini daha fəal şəkildə quracağına ümidvar olduğunu bildirib və qarşıda duran əsas vəzifələrə toxunub.
Azərbaycan Respublikası Təhsil İşçiləri Azad Həmkarlar İttifaqı (ATİAHİ) Respublika Komitəsinin sədr müavini Mirzə Cəfərzadə də ölkə gənclərinin hərtərəfli inkişafı istiqamətində dövlət tərəfindən verilən dəstək və göstərilən qayğıdan danışıb. Təhsil, elm, sosial-mədəni, eləcə də peşə hazırlığı sahələrində tələbələrin fərdi inkişafı, asudə vaxtının təşkili üzrə görülən genişmiqyaslı tədbirləri sadalayan Mirzə Cəfərzadə gənclərin ictimai fəaliyyətinə diqqət çəkib. ATİAHİ rəsmisi istedadlı və yaradıcı gənclərin vaxtında aşkarlanması, onların qabiliyyətlərinin inkişafı, eləcə də yüksək nailiyyətlər əldə etmiş gənclərin təbliği istiqamətində Tələbə Həmkarlar İttifaqı komitələrinin üzərinə düşən öhdəlikləri vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra səsvermə yolu ilə THİK-in sədri Rayaxanım Ağazadənin ərizəsi qəbul edilib. Eyni zamanda, R.Ağazadə universitetin sosial-ictimai həyatında göstərdiyi fəallığa görə BMU rektorunun Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub.
Ardınca keçirilən səsvermənin nəticələrinə əsasən, BMU Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Ləman Şərifova THİK-in yeni sədri seçilib.
Sonda prorektor Bayram Hüseynzadə, ATİAHİ Respublika Komitəsinin sədr müavini Mirzə Cəfərzadə çıxış edərək THİK-in yeni sədrinə gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıblar və öz tövsiyələrini nəzərə çatdırıblar.

The next meeting of the Student Trade Union Committee of Baku Engineering University (BEU) has been held. At the meeting, the request of STUC Chairperson Rayakhanim Aghazada to resign from her position at her own request and the issue of electing a new chairman to the Committee were considered.
Bayram Huseynzada, Vice-Rector for Educational Affairs of BEU, noted the successful youth policy implemented in our country under the leadership of President Ilham Aliyev and informed about the measures taken in this direction and various state programs carried out. The Vice-Rector pointed out that young people had a great responsibility in the socio-political, socio-economic and cultural life of the society, as well as in the areas of management and civil society development. Highlighting the activity of STUC at BEU and the activity of students-youth, Bayram Huseynzade expressed his hope that the institution would establish its work more actively in the coming years and touched on the main tasks ahead.
Mirza Jafarzada, Deputy Chairman of the Republican Committee of Free Trade Union of Educators of Azerbaijan (FTUEA), also spoke about the support and care of the state in the direction of the comprehensive development of the country's youth. Citing the large-scale measures taken on the personal development of students and the arrangement of leisure time activities in the fields of education, science, socio-cultural, as well as vocational training, Mirza Jafarzada drew attention to the social activities of young people. The FTUEA official emphasized the obligations of Student Trade Union Committees in the direction of timely identification of talented and creative young people, development of their abilities, as well as promotion of high-achieving young people.
After the speeches, the application of Rayakhanim Aghazada, the chairperson of STUC, was accepted by voting. Furthermore, R. Aghazade was awarded the Honorary Decree of BEU Rector for her activity in the social life of the University.
According to the results of the subsequent voting, the chair of BEU Student Youth Organization Laman Sharifova was elected the new chairperson of STUC.
At the end, the Vice-Rector Bayram Huseynzade, Deputy Chairman of the Republic Committee of FTUEA Mirza Jafarzada wished success to the new chairperson of STUC in her future activities and gave their recommendations.