Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Qazaxıstanın tanınmış ali məktəbləri arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması istiqamətində mühüm addımlar atılır. Belə ki, “QS World University Rankings" sistemi çərçivəsində əməkdaşlığa başlamaq və ikitərəfli memorandumlar imzalamaq barədə ilkin razılıq əldə edilib.
Bu məqsədlə Qazaxıstanda elmi ezamiyyətdə olan BMU-nun Strategiya və keyfiyyət idarəetmə mərkəzinin direktoru Sevil İmanova bir sıra universitetlərdə faydalı görüşlər keçirib.
Esil Universitetinin tədris və elmi işlər üzrə vitse-prezidenti Dametken Turekulova və Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Elmira Zadanova ilə görüşlərdə ikitərəfli əməkdaşlıqlar ətraflı müzakirə olunub. Eləcə də Özbəkistanın Daşkənd Dövlət İqtisad Universitetinin professoru Bobur Sobirov və İndoneziyanın Muhammadiyah Sidoarko Universitetinin nümayəndəsi Mohammad Tanzil Multazam ilə birlikdə regional əməkdaşlığın inkişafına xidmət edən beynəlxalq layihələr nəzərdən keçirilib.
Səfər zamanı, həmçinin Qazaxıstanın tanınmış ali təhsil ocaqlarından biri olan L.N.Qumilyov adına Avrasiya Milli Universitetində də görüşlər təşkil olunub. Universitetin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Altın Kiyaşeva ilə müəllim və tələbə mübadiləsi, ikili diplom proqramları, o cümlədən digər sahələr üzrə gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Important steps are being taken to establish cooperation between Baku Engineering University (BEU) and well-known universities of Kazakhstan. Thus, a preliminary agreement was reached to start cooperation and sign bilateral memoranda within the framework of the "QS World University Rankings" system.
Therefore, Sevil Imanova, director of the Strategy and Quality Management Center of BEU, who is on a academic trip to Kazakhstan, held useful meetings in a number of universities.
Bilateral cooperation was discussed in detail in the meetings with Dametken Turekulova, vice-president for educational and scientific affairs of Esil University, and Elmira Zadanova, head of the international relations department. Moreover, international projects serving the development of regional cooperation were reviewed together with Bobur Sobirov, professor of Tashkent State University of Economics, Uzbekistan, and Mohammad Tanzil Multazam, representative of Muhammadiyah Sidoarko University of Indonesia.
During the visit, meetings were also organized at Eurasian National University named after L.N. Gumilyov, one of the well-known institutions of higher education in Kazakhstan. The head of the international relations department of the university Altın Kiyasheva exchanged views on teacher and student exchange, dual diploma programs, as well as future directions of cooperation in other fields.