“Yüksək balla tələbə adını qazanmaq qürurverici olduğu qədər də məsuliyyətlidir. Çünki bu nailiyyət təkcə şəxsi uğur deyil - ailəmin, müəllimlərimin dəstəyi, xüsusilə Prezident cənab İlham Əliyevin biz gənclərə yaratdığı hərtərəfli şəraitin nəticəsidir”.
Bu fikri 2025-2026-cı tədris ili üçün bakalavriat səviyyəsi üzrə ali təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanlarında yüksək nəticə göstərərək, 661 balla Bakı Mühəndislik Universitetinə (BMU) qəbul olunan Nərmin Talıbova deyib.
O, Ağcabədi şəhər 1 saylı tam orta məktəbi müvəffəqiyyətlə bitirib. Qəbul imtahanlarına əzmlə çalışaraq BMU-nun “İnformasiya texnologiyaları” ixtisasını qazanıb.
BMU-nu seçməyinin təsadüfi olmadığını deyən N.Talıbova ali təhsil ocağında yeni elmi inqilab və texnoloji inkişaf çağına uyğun tədris proqramları ilə təhsil verildiyini əsas gətirib: “Hazırkı dövrdə mühəndislik və innovasiya yalnız elm sahəsi deyil, həm də ölkələrin gücünü, rəqabət qabiliyyətini müəyyənləşdirən əsas amildir. Bu ali məktəb yalnız nəzəri biliklər deyil, həm də praktiki bacarıqlar qazandıran güclü təhsil mühitinə malik universitet kimi tanınır. Burada olan müasir laboratoriyalar, beynəlxalq mübadilə imkanları və peşəkar müəllim heyəti biz tələbələr üçün yeni üfüqlər açır”.
Tələbəlik illərini gənclərin həyatının yeni bir mərhələsi, yeni uğurların əsası kimi qiymətləndirən N.Talıbova vurğulayıb ki, qarşıda böyük və şərəfli bir vəzifə dayanır: “İndi davamlı öyrənmək, inkişaf etmək, bilik və bacarıqlarımızla həm öz gələcəyimizi, həm də Vətənimizin gələcəyini möhkəmləndirmək lazımdır. Bu gün sürətlə inkişaf edən Vətənimizin gələcəyi məhz elm, texnologiya və innovasiyalar üzərində qurulacaq. Əminəm ki, bu universitetdə yalnız savadlı və innovasiya yönümlü yaradıcı mütəxəssis deyil, həm də vətənpərvər, məsuliyyətli və dəyərlərə sadiq vətəndaş kimi formalaşacaq, ölkəmizin inkişafına töhfə verəcəyik”.
Qeyd edək ki, BMU-ya üstünlük verən yüksək ballı abituriyentlərin sayında ötən illə müqayisədə iki dəfəyə yaxın artım qeydə alınıb. Qəbul olunanların 395 nəfəri 500-dən yuxarı, 53 nəfəri isə 600-700 bal arasında nəticə göstərib.

"Earning the title of high-scoring student is as much a source of pride as it is a responsibility. Because this achievement is not merely a personal success - it is the result of my family's support, my teachers' guidance, and especially the comprehensive conditions created for us young people by President Mr. Ilham Aliyev."
This opinion was expressed by Narmin Talibova, who achieved excellent results in the entrance examinations for higher education institutions at the bachelor's level for the 2025-2026 academic year and was admitted to Baku Engineering University (BEU) with 661 points.
She successfully graduated from Aghjabadi city secondary school No. 1. Through dedicated preparation for the entrance examinations, she earned admission to BEU's "Information Technologies" specialty.
N. Talibova, stating that her choice of BEU was not coincidental, cited as the main reason that the higher education institution provides education with curricula appropriate to the new era of scientific revolution and technological development: "In the current period, engineering and innovation are not only fields of science, but also fundamental factors that determine countries' strength and competitiveness. This higher school is recognized as a university with a strong educational environment that provides not only theoretical knowledge but also practical skills. The modern laboratories here, international exchange opportunities, and professional teaching staff open new horizons for us students."
Evaluating her student years as a new stage in young people's lives and the foundation of new achievements, N. Talibova emphasized that a great and honorable task lies ahead: "Now we must continuously learn, develop, and strengthen both our own future and our Homeland's future with our knowledge and skills. Today, the future of our rapidly developing Homeland will be built precisely on science, technology, and innovations. I am confident that at this university we will develop not only as knowledgeable and innovation-oriented creative specialists, but also as patriotic, responsible, and values-committed citizens, and will contribute to our country's development."
It should be noted that the number of high-scoring applicants who gave preference to BEU has increased nearly twofold compared to the previous year. 395 of those admitted scored above 500 points, while 53 scored between 600-700 points