Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələri UNESCO-nun dəstəyi ilə Azərbaycan Texniki Universitetinin (AzTU) icra etdiyi “Davamlı inkişaf üçün mühəndislik təhsilində qızların iştirakının artırılması” layihəsi çərçivəsində təşkil olunan təlimləri uğurla başa vurublar.
Təlimlərə BMU Texnoparkının və Mühəndislik fakültəsinin təşkilatçılığı ilə ali təhsil ocağının 17 tələbəsi qatılıb və yüksək fəallıq nümayiş etdiriblər.
BMU ilə yanaşı, AzTU, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbinin qız tələbələrinin cəlb olunduğu təlim STEM (Elm, Texnologiya, Mühəndislik, Riyaziyyat), elektronika, layihələndirmə və proqramlaşdırma, mühəndislik dizaynı, Python (proqramlaşdırma dili) və mühəndislikdə qadınların iştirakının təşviqi mövzularını əhatə edib.
Bir həftə davam edən təlim proqramını müvəffəqiyyətlə bitirən hər bir tələbəyə sertifikat və hədiyyələr təqdim olunub.
Məlumat üçün bildirək ki, bu tələbələrin BMU Texnoparkında əlavə təlimlərə cəlb olunması nəzərdə tutulur. Bununla onlar nəzəri biliklərini təcrübədə tətbiq edərək özlərinin qrup formasında layihələrini hazırlamaq və “Enactus BEU” komandası vasitəsilə “Enactus Azerbaijan”, həmçinin “Enactus Global” yarışlarına təqdim etmək imkanları qazanacaqlar.

Students of Baku Engineering University (BEU) have successfully completed trainings organized within the framework of the project "Increasing the participation of girls in engineering education for sustainable development" implemented by Azerbaijan Technical University (AzTU) with the support of UNESCO.
Under the organization of BEU Technopark and Engineering Faculty, 17 BEU students attended the training.
The training involving not only BEU but also female students of Azerbaijan Technical University, Azerbaijan State Oil and Industry University, Baku Higher Oil School covered the topics of STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics), electronics, design and programming, engineering design, Python (programming language) and the promotion of women's participation in engineering.
Each student who successfully completed the one-week training program were awarded certificates and prizes .
Of note, these students will be involved in additional training at the BMU Technopark. Therefore, they will have the opportunity to apply their theoretical knowledge in practice, develop their own projects in groups and submit them to the Enactus Azerbaijan and Enactus Global competitions through the Enactus BEU team.