Sizləri 5 oktyabr - Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir, şərəfli və məsuliyyətli pedaqoji fəaliyyətinizdə yeni-yeni nailiyyətlər diləyirəm!
Müəllim cəmiyyətin rifahının asılı olduğu peşələr siyahısında başlıca yer tutur və bu peşə sahiblərinin əməyinin nəticəsində yetişən savadlı, vətənpərvər insanlar cəmiyyəti daim inkişaf etdirərək irəli aparırlar. Müəllimlərin cəmiyyətdəki mövqeyi, həyat bələdçisi kimi fədakarlığı, təhsil və ölkənin inkişafındakı rolu, həmçinin sağlam cəmiyyətin formalaşdırılmasında xidmətləri danılmazdır. Müəllim əməyi sağlam dünyanın təməli, sağlam gələcəyə sərmayədir.
Bu gün hər birimiz tutduğumuz mövqe və vəzifədən asılı olmayaraq, məhz bu şərəfli peşənin nümayəndələrinə, dünyaya nur saçan, müəllim adının ülviliyini, müqəddəsliyini uca tutan, həyat təcrübəsini və əvəzsiz biliklərini hər zaman bizlərlə paylaşan, peşəsinə sadiq pedaqoqlara borcluyuq. Müəllim adını böyük hörmət və ehtiramla anan, onun əməyini layiqincə qiymətləndirən ölkə Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin də vurğuladığı kimi, bu gün Azərbaycanın əldə etdiyi bütün nailiyyətlərin əsasında məhz müəllimin gərgin zəhməti və gündəlik fəaliyyəti durur.
Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 30 il işğal altında olan torpaqlarımızı düşməndən azad edən, bizə qələbələr qazandıran, Vətənə bağlı igid əsgərlərimizin yetişdirilməsində də müəllimlərin böyük əməyi vardır. Milli ruha sahib vətənpərvər, yeni dövrün innovasiyalarını əxz etmiş gənclik həm cəbhədə, həm də informasiya məkanında haqq işimiz uğrunda mübarizədə fəal iştirak edir.
Belə bir tarixi və şərəfli dövrdə tutduğu mövqedən asılı olmayaraq, hər bir şəxsin layiqli vətəndaş kimi formalaşmasında müəllimlərimizin böyük və danılmaz xidmətlərinin olduğu bir daha təsdiqini tapır.
Əziz müəllimlər, Vətənimizin bütövlüyü uğrunda başladılan bu müqəddəs missiyada üzərimizə düşən vəzifələri bundan sonra da layiqincə yerinə yetirməli, imkanlarımızdan səmərəli şəkildə istifadə edərək birgə fəaliyyətimizi daha da gücləndirməli, xalqımızın intellektual potensialının formalaşdırılması, dilimizin, mədəniyyətimizin və mənəviyyatımızın qorunması, gənclərin vətənpərvərlik ruhunda xalqına sadiq, torpağına bağlı şəxsiyyət kimi yetişdirilməsi istiqamətində daha əzmlə çalışmalıyıq.
Sizlərə ən səmimi təbriklərimi çatdırır, hər birinizə möhkəm cansağlığı, şərəfli fəaliyyətinizdə yeni-yeni uğurlar, Azərbaycanın qalib dövlət kimi qüdrətinin artırılması işində hər birinizə tükənməz enerji arzu edirəm! Çətin, lakin nəcib müəllimlik peşəsi Sizlərə daim şərəf, iftixar, məmnunluq gətirsin!

I sincerely congratulate you on the occasion of October 5 - World Teachers’ Day and wish you new achievements in your sacred, honorable as well as responsible pedagogical activity!
The teacher occupies the main place in the list of professions on which the well-being of the society depends, and the educated, patriotic people, who grow up owing to the work of the holders of this profession, constantly develop and move the society forward. The position of teachers in society, their dedication as life guides, their role in education and the development of the country, as well as their services in shaping a healthy society are undeniable. Teacher’s work is the foundation of a healthy world, an investment in a healthy future.
As the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, who remembered the name of a teacher with great respect and appreciation, emphasized, the hard work and daily activities of the teacher are the basis of all the achievements of Azerbaijan today.
Teachers have a great contribution in training our valiant soldiers, who have liberated our lands that were under occupation for 30 years from the enemy under the leadership of Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, have earned us victories, have been loyal to the Motherland. Patriotic youth, who have absorbed the innovations of the new era, are actively participating in the fight for our cause of justice at the front and in the information space.
In such a historic and honorable period, regardless of the position we hold, it is once again confirmed that there are great and undeniable services of our teachers in the formation of every person as a worthy citizen.
Dear teachers, in this sacred mission started for the sake of the integrity of our Motherland, we must continue to properly fulfill our duties, make effective use of our opportunities and strengthen our joint activities, form the intellectual potential of our people, protect our language, culture, and spirituality, and foster young people loyal to their people with a strong sense of devotion to the land.
I convey my most sincere congratulations to you, wish each of you good health, new successes in your honorable activities, and inexhaustible energy in the work of increasing the power of Azerbaijan as a victorious state!