18-ci Azərbaycan Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatı Sərgisi (Caspian Agro 2025) çərçivəsində II Beynəlxalq Aqrar İnnovasiya Forumu keçirilib. Aqrar sahədə innovasiyaların təşviqi, bilik və təcrübə mübadiləsinin gücləndirilməsi, həmçinin dövlət və özəl sektorlar arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi məqsədi daşıyan Forumun növbəti panel sessiyası “Təhsil və sənaye müəssisələri arasında əlaqələrin gücləndirilməsinə dair dialoq” mövzusuna həsr olunub.
Tədbirdə çıxış edən Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru Yaqub Piriyev aqrar sahədə innovasiya, elmi tədqiqat və texnologiyaların tətbiqinin ölkəmizin gələcək inkişaf yolunda açar rol oynadığına diqqət çəkib. Bildirib ki, artıq kənd təsərrüfatına rəqəmsal texnologiyalar, süni intellekt, pilotsuz uçuş aparatları və müasir sistemlər vasitəsilə yanaşılır. Bu dəyişikliklərin mərkəzində universitetlərin dayandığını deyən rektor müasir dünyada ali təhsil ocaqlarının bilikləri real məhsul və xidmətlərə çevirərək iqtisadi dəyər yaradan əsas oyunçular olduğunu fikirlərinə əlavə edib. Tədqiqatların kommersiyalaşdırılması, universitet-sənaye əməkdaşlığının önəmini vurğulayan rektor, həmçinin BMU-da nəticəyönümlü təşəbbüslərin irəli sürüldüyünü, universitetin nəzdində fəaliyyət göstərən Texnoparkın imkanlarını nəzərə çatdırıb. Bildirib ki, burada aqrar texnologiyalar sahəsində müxtəlif layihələr-aqrar təyinatlı pilotsuz uçuş aparatları, süni intellekt əsaslı layihələr, məhsuldarlığın proqnozlaşdırılması və s. icra olunur, eyni zamanda tələbə və tədqiqatçılara biznes modeli qurmaq, investisiya cəlb etmək, məhsulu bazara çıxarmaq bacarıqları öyrədilir.
Çıxışda o cümlədən, sənaye tərəfdaşları ilə qurulan strateji əlaqələr, birgə istehsal, texnologiya transferi və ixracyönümlü layihələrin icrasının gündəmdə olmasından ətraflı bəhs edilib. Bu baxımdan BMU-nun Türkiyənin “Sapmaz Havacılık” və Azərbaycanın “Technocare” şirkətləri ilə həyata keçirəcəyi kənd təsərrüfatı dronlarının istehsalı layihəsi nümunə kimi önə çəkilib. Qeyd olunub ki, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin dəstəyi ilə BMU bu layihənin akademik tərəfdaşı olaraq çıxış edəcək. Əməkdaşlıq nəticəsində elmi potensial və sənaye təcrübəsi sintez olunaraq real bazar məhsulu formalaşacaq.
Yaqub Piriyev çıxışının sonunda BMU-nun aqrar sahədə, xüsusilə texnologiya istiqamətində təşəbbüslərə elmi dəstək verməyə daim hazır olduğunu söyləyib və elmi tədqiqatların real həyata təsir göstərməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, tədbir çərçivəsində ali təhsil müəssisələrinin rektorları 18-ci Caspian Agro-2025-i ziyarət edib, aqrar startapların müəllifləri olan tələbələrlə görüşüblər. Sərgidə BMU tələbələrinin “Aqrar təyinatlı dron”, “Yaşıl texnologiya startapı-FOSIN”, “Smart Jilet” və “Avtomatik idarəetmə paneli” layihələri nümayiş etdirilib.

The 2nd International Agrarian Innovation Forum has been held within the framework of the 18th Azerbaijan International Agricultural Exhibition (Caspian Agro 2025). The next panel session of the Forum, which aims to promote innovations in the agricultural sector, strengthen the exchange of knowledge and experience, as well as expand cooperation between the public and private sectors, was dedicated to the topic of “Dialogue on strengthening relations between educational and industrial institutions”.
Speaking at the event, Rector of Baku Engineering University (BEU) Yagub Piriyev drew attention to the key role of innovation, scientific research and application of technologies in the agricultural sector in the future development of our country. He noted that agriculture is now being approached through digital technologies, artificial intelligence, unmanned aerial vehicles and modern systems. Stating that universities are at the center of these changes, the rector added that in the modern world, higher education institutions are the main players that create economic value by converting knowledge into real products and services. Emphasizing the importance of commercialization of research and university-industry cooperation, the rector also pointed out the fact that result-oriented initiatives are being put forward at BEU and the capabilities of the Technopark operating under the university. He mentioned that various projects, agricultural drones, artificial intelligence-based projects, productivity forecasting, in the field of agrarian technologies are being implemented here. Moreover, students and researchers are being taught the skills of building a business model, attracting investment, and bringing products to the market.
The speech also discussed in detail the strategic relations established with industrial partners, joint production, technology transfer and the implementation of export-oriented projects on the agenda. In this regard, the agricultural drone production project to be implemented by BEU with the Turkish “Sapmaz Havacılık” and Azerbaijani “Technocare” companies was highlighted as an example. It was noted that BEU will act as an academic partner of this project with the support of the Agrarian Innovation Center of the Ministry of Agriculture. As a result of the cooperation, scientific potential and industrial experience will be synthesized and a real market product will be formed.
At the end of his speech, Yagub Piriyev added that BEU is always ready to provide scientific support to initiatives in the agricultural field, especially in the direction of technology, emphasizing the importance of scientific research having an impact on real life.
As part of the event, rectors of higher education institutions visited the 18th Caspian Agro-2025 and met with students who are the authors of agricultural startups. The exhibition showcased the projects of BEU students - "Agricultural Drone", "Green Technology Startup-FOSIN", "Smart Vest" and "Automatic Control Panel".