BMU-da Azərbaycan dilinin qorunması və tədrisinin təkmilləşdirilməsi müzakirə edilib
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Azərbaycan dili və pedaqogika kafedrasında Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 80 illik yubiley yığıncağındakı nitqində Azərbaycan dilinin tətbiqi vəziyyəti ilə bağlı qarşıya qoyduğu tələblərdən irəli gələn vəzifələrlə bağlı elmi seminar keçirilib.
Seminarda çıxış edən kafedranın müdiri Təranə Hacıyeva AMEA-nın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş yığıncaqda Prezident İlham Əliyevin çıxışında Azərbaycan dilinin ölkədə və bölgələrdə tətbiqi vəziyyəti ilə bağlı səsləndirdiyi fikirlərin ölkə dilçilərinin, pedaqoji işçilərin,  o cümlədən “Azərbaycan dilində işgüzar və akademik kommunikasiya” fənnini tədris edən ali məktəb müəllimlərinin qarşısında ciddi vəzifələr qoyduğunu bildirib. O, dilimizin zəngin ifadə imkanları, xüsusilə dilin milli terminlər sisteminin mükəmməlliyi barədə gənclərin, tələbələrin maarifləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. Eyni zamanda ana dilimizin dil daşıyıcılarımız tərəfindən digər ölkələrdə düzgün və funksional istifadə imkanlarının artırılması üçün hər bir Azərbaycan dili müəlliminin üzərinə məsuliyyətli vəzifə düşdüyünü qeyd edib.
Seminarda Azərbaycan ədəbi dilinin tədrisini optimallaşdıran vəsaitlərin tərtibi prosesində müvafiq qurumlarla əməkdaşlığın zəruri olduğu bildirilib. Eyni zamanda gənclərin termin və söz ehtiyatının artırılması məqsədilə ali məktəbdə tədris edilən  “Azərbaycan dilində işgüzar və akademik kommunikasiya” fənninin sillabusunda Azərbaycan dilinin izahlı lüğəti, orfoqrafiya və orfoepiya lüğətləri üzərində işə ayrılan saatların daha da artırılmasının mühüm əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb.
Sonda seminar iştirakçıları tərəfindən mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, Azərbaycan dilinin qorunması və inkişafı istiqamətində həyata keçirilə biləcək tədris və maarifləndirmə təşəbbüsləri müzakirə olunub.

A scientific seminar has been held at the Department of Azerbaijani Language and Pedagogy of Baku Engineering University (BEU) on the tasks arising from the requirements set by President Ilham Aliyev in his speech at the 80th anniversary meeting of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) regarding the state of application of the Azerbaijani language.
Speaking at the seminar, the head of the department Tarana Hajiyeva emphasized that the ideas voiced by President Ilham Aliyev in his speech at the meeting dedicated to the 80th anniversary of ANAS regarding the state of application of the Azerbaijani language in the country and regions set serious tasks for the country's linguists, pedagogical workers, including university lecturers teaching the subject "Business and Academic Communication in the Azerbaijani Language". She noted the importance of educating young people and students about the rich expressive possibilities of our language, especially the perfection of the national terminological system of the language. Moreover, T.Hajiyeva added that every Azerbaijani language teacher has a responsible task to increase the opportunities for the correct and functional use of our native language by our speakers in other countries.
The seminar emphasized the need for cooperation with relevant institutions in the process of compiling materials that optimize the teaching of the Azerbaijani literary language. Furthermore, it was mentioned that it is important to further increase the hours allocated for work on the explanatory dictionary of the Azerbaijani language, spelling and orthoepy dictionaries in the syllabus of the subject “Business and Academic Communication in the Azerbaijani Language” taught at higher schools in order to increase the terminology and vocabulary of young people.
At the end, the seminar participants exchanged views on the topic and discussed educational and awareness-raising initiatives that can be implemented in the direction of the protection and development of the Azerbaijani language.