Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru Yaqub Piriyev “Azərbaycanın dayanıqlı inkişafı naminə təhsilə investisiya” mövzusunda 7-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri Dialoqunda iştirak edib.
Öncə BMT-nin Azərbaycandakı rezident əlaqələndiricisi Vladanka Andreeva açılış nitqi ilə çıxış edərək təhsilin fundamental məqsəd olduğunu bildirib. Eyni zamanda Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə sənədinə (2026-2030) toxunaraq təmsil etdiyi qurumun Azərbaycan hökumətinə dəstəyini vurğulayıb.
Elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev təhsilin inkişafı və innovativ ixtisasların geniş tətbiqinin hər bir ölkə üçün, o cümlədən Azərbaycanın dayanıqlı inkişafı üçün strateji əhəmiyyət kəsb etdiyini, təhsilə yatırılan investisiyaların strateji baxımdan nəticəyönlü olduğunu bildirib. Nazir müavini qeyd edib ki, təhsilin inkişafı hər bir sahənin inkişafına təkan verir və bu istiqamətdə dövlət tərəfindən mühüm addımlar atılır.
Tədbirdə iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova çıxış ediblər. Ardınca BMT-nin iqtisadçısı Hurşid Rüstəmov tərəfindən “Azərbaycanda təhsil sektorunda öyrənmə nəticələrinin, fərqliliklərin və maliyyələşmənin təhlili” adlı hesabatın nəticələri təqdim olunub.
Daha sonra mövzu ilə bağlı panel müzakirə keçirilib. Panelə iqtisadiyyat nazirinin müşaviri, Dayanıqlı İnkişaf üzrə Milli Əlaqələndirmə Şurasının katibi Hüseyn Hüseynov moderatorluq edib. Müzakirələrdə Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin (EATDA) direktoru Ülkər Səttarova, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Sadiq Əliyev, BMU rektoru Yaqub Piriyev, BMT-nin Rezident Koordinatoru Ofisinin rəhbəri Kanako Mabuçi və "Gender Hub Azerbaijan" layihəsinin həmtəsisçisi Məryəm Məcidova iştirak ediblər.
EATDA-nın direktoru Ülkər Səttarova Azərbaycan universitetlərinin beynəlxalq reytinq göstəriciləri barədə məlumat verib. Son illərdə açıq şəkildə yüksələn dinamikanın olduğunu qeyd edib.
Müzakirələr zamanı çıxış edən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaqda universitetlərin əsas hədəflərindən, dayanıqlı inkişafın əldə edilməsi üçün təhsil, sosial siyasət və iqtisadiyyatın vahid ekosistem kimi fəaliyyət göstərməsindən bəhs edib. Yaqub Piriyev insan kapitalının inkişafı üzrə yeni rəqabətədavamlı kadr hazırlığının beynəlxalq standartlara uyğun aparılmasının BMU-nun 2025-2030-cu illəri əhatə edən Strateji İnkişaf Proqramının əsas ana xəttini təşkil etdiyini bildirib. Eyni zamanda BMU-nun əmək bazarının tələblərinə uyğun, innovativ düşüncəyə, texnoloji bacarıqlara malik bilikli kadrlar hazırlamaq üçün dövlət və özəl sektorla əməkdaşlıq istiqamətində sistemli fəaliyyətini nəzərə çatdırıb. Həyata keçirilən işlərin həm sənayenin inkişafına elmi dəstək verəcəyi, həm də Azərbaycanın insan kapitalının keyfiyyətinin yüksəldilməsinə uzunmüddətli təsir göstərəcəyi bildirilib.
Sual-cavab sessiyası ilə davam edən tədbirdə ötən dialoqlarda müzakirə olunan əsas mövzuların xülasəsinin yer aldığı DİM Dialoq Jurnalı təqdim edilib.

Rector of Baku Engineering University (BEU) Yagub Piriyev has participated in the 7th Sustainable Development Goals Dialogue on the topic “Investing in education for the sustainable development of Azerbaijan”.
First, UN Resident Coordinator in Azerbaijan Vladanka Andreeva made an opening speech, stating that education is a fundamental goal. Moreover, she touched upon the Framework Document for Cooperation on Sustainable Development (2026-2030) and emphasized the support of the organization she represents to the Azerbaijani government.
Deputy Minister of Science and Education Idris Isayev mentioned that the development of education and the widespread application of innovative specialties are of strategic importance for every country, including for the sustainable development of Azerbaijan, and that investments in education are strategically result-oriented. The Deputy Minister noted that the development of education gives impetus to the development of every field and important steps are being taken by the state in this direction.
Deputy Minister of Economy Samad Bashirli and Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Bahar Muradova spoke at the event. This was followed by the presentation of the results of the report titled “Analysis of Learning Outcomes, Disparities and Financing in the Education Sector in Azerbaijan” by UN Economist Hurshid Rustamov.
Afterwards, a panel discussion was held on the topic. The panel was moderated by Huseyn Huseynov, Advisor to the Minister of Economy, Executive Secretary of the National Coordination Council on Sustainable Development. The discussions were attended by Ulkar Sattarova, Director of the State Agency for Science and Higher Education (EATDA), Sadig Aliyev, Chairman of the Board of the State Employment Agency, Yagub Piriyev, Rector of BEU, Kanako Mabuchi, Head of the UN Resident Coordinator Office, and Maryam Majidova, Co-founder of the "Gender Hub Azerbaijan" project.
EATDA Director Ulkar Sattarova provided information on the international ranking indicators of Azerbaijani universities. She noted that there has been a clear upward trend in recent years.
Speaking during the discussions, BEU Rector Yagub Piriyev delivered a speech about the main goals of universities in achieving the Sustainable Development Goals, and the functioning of education, social policy and economy as a single ecosystem for achieving sustainable development. Yagub Piriyev pointed out that the training of new competitive personnel for the development of human capital in accordance with international standards constitutes the main line of the Strategic Development Program of BEU covering 2025-2030. Furthermore, he noted the systematic activity of BEU in cooperation with the state and private sectors to train knowledgeable personnel with innovative thinking and technological skills in accordance with the requirements of the labour market. It was stated that the work carried out will provide scientific support to the development of industry and will have a long-term impact on improving the quality of human capital in Azerbaijan
The event, which continued with a question-and-answer session, featured the presentation of the SDG Dialogue Journal, which contains a summary of the main topics discussed in previous dialogues.
Of note, the 7th Dialogue was jointly organized by the National Coordination Council for Sustainable Development, the Ministry of Economy, and the UN Office in Azerbaijan.