BMU-nun qəbul planı 97.78 faiz dolub
Dövlət İmtahan Mərkəzinin 2022/2023-cü tədris ili üçün açıqladığı Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinə yerləşdirmənin nəticələrinə əsasən, Bakı Mühəndislik Universitetinə (BMU) qəbul üzrə yüksək göstəricilər qeydə alınıb. Belə ki, universitetə bakalaviatura səviyyəsi üzrə qəbul planı 97.78 faiz  dolub.
Bundan başqa, BMU-nu seçən yüksək ballı tələbələrin sayında da əhəmiyyətli artım müşahidə olunub. Belə ki, ötən tədris ili ilə müqayisədə BMU-nun bakalavr pilləsinə qəbul olan tələbələr arasında 600-dən yüksək bal toplayanların sayı 2 dəfədən çox artıb. 500 baldan çox bal toplayanların sayı isə 70 faizi ötüb.
Məlumat üçün bildirək ki, bu il BMU-nun bakalavr pilləsində 25 ixtisas üzrə, ümumilikdə 1028 plan yeri ayrılmışdı ki, onlardan 680-i Azərbaycan, 348-i isə ingilis bölməsinin payına düşürdü.
2022-2023-cü tədris ili üzrə BMU-ya qəbul olanların 72 faizi dövlət sifarişi, 28 faizi isə ödənişli əsaslarla təhsil alacaq.

Admission plan of BEU filled by 97.78%
According to the results of placement in higher education institutions of the Republic of Azerbaijan announced by the State Examination Center for the 2022/2023 academic year, high indicators of admission to Baku Engineering University (BEU) were recorded. Thus, the University's undergraduate admission plan was filled by 97.78 percent.
Furthermore, a significant increase in the number of high-scoring students choosing BEU was observed. Hence, compared to the last academic year, the number of students admitted to the bachelor's degree of BEU who scored higher than 600 points increased twice.
Of note, this year, a total of 1,028 planned places were allocated in 25 majors at the bachelor's degree of BEU, of which 680 were allocated to the Azerbaijani and 348 to the English sections.
72 percent of applicants admitted to BEU for the 2022-2023 academic year will study on a state order, and 28 percent will study on a paid basis.
Necessary information regarding the registration of students was posted on the University's website (www.beu.edu.az) and social media accounts. The acceptance commission operates at the University (tel.: (012) 349 99 98, Monday-Friday, hours 10 AM-5 PM, break 1 PM-2 PM)).