BMU-nun prorektoru Oksford Universitetinin dəstəyilə keçirilən ekoloji tədbirdə iştirak edib
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül Oksford Universitetinin (Saïd Business School) dəstəyi və Sumqayıt Dövlət Universitetinin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən “İqlimin İdarəolunması Məktəbi” adlı tədbirdə iştirak edib.
Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, Milli Hidrometeorologiya Xidməti, BP, SOCAR və digər tanınmış şirkətlərin, o cümlədən bir sıra ali məktəblərin nümayəndələrinin iştirakı ilə baş tutan tədbir Azərbaycanda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının mövzusuna uyğun olaraq ekoloji problemlərin həlli üçün innovativliyi təşviq etmək və iqlimin idarəolunmasında dayanıqlı yanaşmaları formalaşdırmaq məqsədi daşıyıb.
Tədbirdə “Yaşıl olmağın təşkilatlar üçün faydaları” və “İqlim idarəetməsinin biznes strategiyasına inteqrasiyası” mövzuları ətrafında geniş müzakirələrdə aktiv iştirak edən BMU-nun prorektoru iqlim dəyişikliyinin sağlamlıq üzərində təsirlərinə, onun idarəolunması sahəsində ortaya çıxan problemlərə və digər məqamlara toxunub.
Panel müzakirələrdə aparıcı sənaye müəssisələrinin müvafiq sahələrdəki təcrübələri dinlənilib, habelə tədbir çərçivəsində iqlim dəyişikliyinə əsaslanan fəaliyyət planının istiqamətləri üzrə vörkşoplar təşkil edilib.
İki gün davam edən idarəetmə məktəbində “Saïd Business School”, “Burjeel Holdinq” və “Earth Day Network” təşkilatlarının nümayəndələri tərəfindən iqlim dəyişikliyinin ekoloji, iqtisadi və sosial təsirləri ilə mübarizə mövzusunda təlimlər də keçirilib.

Atrabe Gul, Vice-Rector for International Relations of Baku Engineering University (BEU), has attended the event titled “Climate Management School” supported by Oxford University (Saïd Business School) and organized by Sumgayit State University.
The event, which was attended by representatives of the State Agency for Science and Higher Education, the Azerbaijan State Water Resources Agency, the National Hydrometeorological Service, BP, SOCAR and other well-known companies, as well as a number of universities, aimed to promote innovation in solving environmental problems and to formulate sustainable approaches to climate management in accordance with the theme of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change held in Azerbaijan.
The Vice-Rector of BEU, who actively participated in extensive discussions on the topics of “Benefits of Going Green for Organizations” and “Integrating Climate Management into Business Strategy”, touched upon the impacts of climate change on health, the problems arising in its management, and other issues.
The panel discussions included the experiences of leading industrial enterprises in relevant fields, and workshops were organized within the framework of the event on the directions of the climate change-based action plan.
The two-day management school also held training sessions on combating the ecological, economic, and social impacts of climate change by representatives of “Saïd Business School”, “Burjeel Holding” and “Earth Day Network” organizations.