Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Elmi işlər üzrə prorektoru, dosent Elçin Süleymanov rayon təhsil idarələrinin dəvəti ilə müxtəlif şəhər və rayonlarda məktəblilərlə keçirilən görüşlərdə iştirak edərək, onlara ixtisas seçimi və gələcək karyeraları üçün müxtəlif təlimlər verməkdədir. Növbəti belə təlim Abşeron rayonunda təşkil olunub.
Abşeron Gənclər İdarəsi və “Startap Layihələrə Sosial İqtisadi Dəstək” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə “Gənclərin düzgün peşə və ixtisas seçiminə dəstək” layihəsi çərçivəsində baş tutan tədbirlərdə rayon ümumtəhsil məktəblərinin 9-11-ci sinif şagirdləri və müəllimlər iştirak ediblər. E.Süleymanov mövzu ilə bağlı geniş məruzə ilə çıxış edib, şagirdləri maraqlandıran sualları cavablandırıb və öz tövsiyələrini verib.
Prorektor orta təhsil müəsisələrində ali təhsilin əhəmiyyəti və ixtisas seçimində diqqət ediləcək nüanslarla bağlı məlumatlandırıcı proqramların şagirdlərin motivasiyası üçün faydalı olacağını bildirib. O, BMU-nun müvafiq sahə üzrə fəaliyyəti hər zaman dəstəklədiyini və orta məktəb şagirdlərinə istiqamətlənən bir çox proqram və təlimlər həyata keçirdiyini qeyd edib.
Tədbirlərdə Abşeron rayon İcra Hakimiyyətinin başçısının müavini Gülnar Rəhimova, rayon Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Əsgər Əmirəliyev, “Startap Layihələrə Sosial-İqtisadi Dəstək” İctimai Birliyinin sədri Təranə Vəliyeva və başqaları çıxış edərək mövzu ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.
Ümumtəhsil məktəblərinin yuxarı sinif şagirdlərinin peşə seçiminə kömək məqsədilə bu cür tədbirlərin davamlı təşkilinin vacibliyi xüsusi qeyd olunub. İxtisas seçiminin aparılması meyarları, düzgün kodlaşdırma qaydaları, prosesin psixoloji aspektləri, əsas ixtisaslar və onların gələcək perspektivləri haqqında ətraflı məlumatların verildiyi təlimlərin sonunda şagirdləri maraqlandıran suallara aydınlıq gətirilib.

Participating in meetings held with schoolchildren in different cities and regions at the invitation of district education departments, Vice-Rector for Scientific Affairs of Baku Engineering University (BEU), assoc.prof. Elchin Suleymanov has delivered various trainings to schooldchildren for their choice of specialty and future careers. The next such training was organized in Absheron district.
Teachers and students of he 9th-11th grades of the regional secondary schools attended the events held as part of the project "Supporting the right choice of profession and specialization for young people" under the organization of Youth and Sports department of Absheron district and "Social-Economic Support to Startup Projects" Public Union. E. Suleymanov delivered a wide-ranging report on the topic, answered the students' questions and gave his recommendations.
Vice-Rector noted usefulness of informative programs about the importance of higher education in secondary educational institutions and the nuances to be paid attention to in choosing a specialty for the motivation of students. He emphasized that BEU always supported activities in the relevant field and implemented many programs and trainings aimed at secondary school students.
Speaking at the events, Gulnar Rahimova, the deputy head of the Absheron district executive power, Asgar Amiraliyev, the head of the district Youth and Sports Department, Tarana Valiyeva, the chairperson of the "Social-Economic Support to Startup Projects" Public Union and others expressed their opinions on the topic.
At the end of the training, in which detailed information was provided about the criteria for the selection of a specialty, the rules of correct coding, the psychological aspects of the process, the main specialties and their future prospects, the questions of interest to the students were clarified.