BMU-nun professorunun təşəbbüsü ilə planetlərdən birinə İmadəddin Nəsiminin adı verilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasından  verilən məlumata görə, böyük Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri İmadəddin Nəsiminin 650 illiyi ilə əlaqədar Beynəlxalq Astronomiya İttifaqı (BAİ) kiçik planetlərdən birinə onun adının verilməsi barədə qərar qəbul edib.
Müvafiq vəsatət Azərbaycan astronomu, BAİ-nin üzvü, N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının baş elmi işçisi, AMEA-nın müxbir üzvü, Bakı Mühəndislik Universitetinin professoru Əyyub Quliyev tərəfindən qaldırılıb.
Nəsimi planetinin kataloq nömrəsi 32939, hərəkət zonası isə Mars və Yupiter planetlərinin arasındakı asteroid qurşağıdır. Bu planet 1995-ci ilin oktyabrın 24-də Çexiya astronomları tərəfindən Klet rəsədxanasında aşkar edilib və uzun müddət 1995 UN2 şərti ad daşıyıb. İndiyədək o, dünyanın müxtəlif rəsədxanalarında 807 dəfə müşahidə olunub.
Qeyd edək ki, professor Əyyub Quliyev 165 elmi əsərin və eləcə də “Kometlərin tədqiqi: Çoxsaylı qanunauyğunluqlar bir sıra hipotez və nəzəriyyələr” kimi elmi nailiyyətlərin müəllifidir.

Planet named after Azerbaijani poet Imadaddin Nasimi on initiative of BEU employee
According to the Azerbaijan National Academy of Sciences, in connection with the 650th anniversary of the celebrated Azerbaijani poet and thinker Imadaddin Nasimi, the International Astronomical Union (AIU) has ruled a decision to name a planet after the poet.
The relevant application was filed by Eyyub Guliyev, Azerbaijani astronomer, the member of AIU, correspondent member of ANAS and the professor of Baku Engineering University.
The minor planet named in honor of Nasimi is designated 32939 Nasimi, and its motion zone is in an asteroid junction between the Mars and Jupiter. The planet was discovered by the Czech astronomers at Klet’ Observatory on October 24, 1995 and was known with its provisional name UN2. It was observed 807 times in various observatories around the world.
It should be noted that Professor Eyyub Guliyev is the author of 165 scientific works as well as scientific achievements such as “Kometlərin tədqiqi: Çoxsaylı qanunauyğunluqlar bir sıra hipotez və nəzəriyyələr” (Investigation of Comets: Multiple Laws, Several Hypotheses and Theories).
BEU administration and personnel congratulate the professor on his birthday who has become 65 recently wishing him many further scientific achievements.