Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) həftəsinin bağlanış mərasimi çərçivəsində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə “Keyfiyyətli təhsilə doğru: Elmin sadə izahı” mövzusunda tədbir keçirilib.
BMT DİM-in 4-cü (Keyfiyyətli təhsil) istiqamətinə uyğun olaraq keçirilən tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun Elm və innovasiya şöbəsinin müdiri Mayıs Əzizov ali təhsil müəssisələrində elmi mühitin gücləndirilməsi, tələbələrin elmi araşdırmalara cəlb olunması və bu sahədə təşəbbüslərin dəstəklənməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Sonra BMU-nun Riyaziyyat və kompüter elmləri kafedrasının baş müəllimi Bəhman (Qüdsi) Məmmədov “Elmin əyləncəli izahı” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda elmin yalnız nəzəri biliklərdən ibarət olmadığı, yaradıcı düşüncəni, məntiqi təfəkkürü və sistemli yanaşmanı formalaşdırdığı qeyd edilib. B.Məmmədov elmi biliklərin gündəlik həyatda tətbiqinə dair maraqlı nümunələr təqdim edib və riyaziyyatın müxtəlif sahələrdə-texnologiyadan iqtisadiyyata qədər-mühüm rola malik olduğunu vurğulayıb. Habelə elmi biliklərin tələbələrə sadə və interaktiv formada çatdırılmasının əhəmiyyəti önə çəkilib, praktiki nümunələrlə elmin zövqverici tərəfləri nümayiş etdirilib.
BMU-nun “Biznesin idarə olunması” ixtisasının tələbəsi Nəzrin Quliyeva isə riyaziyyat fənni üzrə çıxışında elmin praktik tətbiqlərinə toxunub.
Bundan başqa, BMU TEC-in sədri Aysu Cəbrayılova, qonaq qismində tədbirə qatılan Anar Şükürlü, Nurlan Məmmədli və başqaları çıxış ediblər.
Tədbirin bədii hissəsində tələbələrin iştirakı ilə rəqs nömrəsi nümayiş olunub. Bilik, yaradıcılıq və pozitiv enerjinin birləşdiyi tədbir iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Sonda DİM həftəsində fəallığı ilə seçilən tələbələrə sertifikatlar və hədiyyələr təqdim olunub. Eləcə də TEC-in keçmiş sədr müavini Günay Bayramova uğurlu fəaliyyətinə görə təşəkkürnamə ilə təltif edilib.

Event on "Towards Quality Education: Simple Explanation of Science" held at BEU
An event on "Towards Quality Education: Simple Explanation of Science" was held at Baku Engineering University (BEU) within the framework of the closing ceremony of Sustainable Development Goals (SDG) Week, organized by the Student Scientific Society (SSS).
In his opening speech at the event, held in accordance with the 4th direction of the UN SDG (Quality Education), Mayis Azizov, Director of the Science and Innovation Department at BEU, emphasized the importance of strengthening the scientific environment in higher education institutions, engaging students in scientific research, and supporting initiatives in this field.
Subsequently, Bahman (Qudsi) Mammadov, Senior Lecturer at BEU's Department of Mathematics and Computer Science, delivered a presentation on "Entertaining Explanation of Science." The presentation noted that science consists not only of theoretical knowledge but also forms creative thinking, logical reasoning, and systematic approach. B. Mammadov presented interesting examples of the application of scientific knowledge in daily life and emphasized the important role of mathematics in various fields—from technology to economics. The significance of conveying scientific knowledge to students in a simple and interactive format was also highlighted, and the enjoyable aspects of science were demonstrated through practical examples.
Nazrin Guliyeva, a student of the "Business Management" specialty at BEU, touched upon the practical applications of science in her presentation on mathematics.
Furthermore, Aysu Jabrayilova, Chair of BEU SSS, and guests participating in the event, including Anar Shukurlu, Nurlan Mammadli, and others, made speeches.
During the artistic part of the event, a dance performance was presented with the participation of students. The event, which combined knowledge, creativity, and positive energy, was received with great interest by the participants.
At the conclusion, certificates and gifts were presented to students who distinguished themselves through their activity during SDG Week. Additionally, Gunay Bayramova, former Deputy Chair of the SSS, was awarded a certificate of appreciation for her successful work.