Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Avtomatika, telekommunikasiya və energetika kafedrasının professoru, texnika elmləri doktoru İslam İslamov BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Azərenerji” ASC tərəfindən təşkil olunan panel iclaslarda iştirak edib.
İclaslarda “Gələcəyin enerji sistemi-Azərbaycan modeli” üzrə 3D prinsipini (dekarbonizasiya, digitalizasiya, desentralizasiya) əhatə edən mövzularda müzakirələr aparılıb.
Müzakirələr zamanı enerji effektivliyi, yaşıl enerjiyə keçid, ənənəvi generasiya güclərinin modernizasiyası və innovativ həllər vasitəsilə əldə edilən səmərəlilik, istixana effekti yaradan qazların həcminin azaldılması məsələləri ön plana çəkilib.

Professor of the Department of Automation, Telecommunications and Energy of Baku Engineering University (BEU), Doctor of Technical Sciences Islam Islamov has participated in panel meetings organized by “Azerenergy” OJSC within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29).
The meetings discussed topics covering the 3D principle (decarbonization, digitalization, decentralization) of the “Future Energy System - Azerbaijan Model”.
During the discussions, the issues of energy efficiency, transition to green energy, modernization of traditional generation capacities and efficiency achieved through innovative solutions, and reduction of greenhouse gases were highlighted.