Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) payız semestrinin imtahan sessiyasında Pedaqoji fakültə üzrə yüksək nəticələr əldə edərək qrup birincisi olmuş tələbələrin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin elm və təhsilə göstərdiyi diqqət və qayğıdan, son illər təhsil sahəsində həyata keçirilən uğurlu islahatlardan, tətbiq olunan yeni dövlət proqramlarından danışıb. Müəllim sənətinin müqəddəs peşə olduğunu deyən rektor ulu öndər Heydər Əliyevin “Mən yer üzündə müəllimdən yüksək ad tanımıram” fikrini vurğulayıb.
Rektor BMU-nun Pedaqoji fakültəsində tədrisin ingilis dilində və yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu bildirib. Fakültənin nailiyyətlərini önə çəkən Havar Məmmədov bunun əsasında həm də savadın, biliyin durduğunu və burada yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirildiyini qeyd edib.
Maddi-texniki bazanın möhkəmlənməsi istiqamətində həyata keçirilən işlərdən söz açan rektor tələbələrin tədris alması üçün əlverişli şəraitin yaradıldığını diqqətə çatdırıb. BMU-da tələbə həyatının fərqli olduğunu söyləyən rektor universitetdə mövcud olan tələbə təşkilatları, o cümlədən Tələbə Gənclər Təşkilatı (TGT) və Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin (THİK) fəaliyyətinə toxunub.
Rektor çıxışının sonunda tələbələri həm yüksək nəticələr qazanmaları, həm də qarşıdan gələn Novruz bayramı münasibətilə təbrik edib və onlara ən xoş arzularını çatdırıb.
Pedaqoji fakültənin dekanı, dosent Elşad Abdullayev tədbirin təşkilində göstərilən dəstəyə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürünü ifadə edib. O, tələbələrin yüksək ballarla BMU-nun Biologiya müəllimliyi, Fizika müəllimliyi, Kimya müəllimliyi, Riyaziyyat müəllimliyi, Riyaziyyat və informatika müəllimliyi ixtisaslarına qəbul olduğunu bildirib. Dekan rektorun əmrinə əsasən fakültədə mövcud olan 20 qrup üzrə birincilərin mükafalandırıldığını deyib.
Sonra payız semestrinin imtahan sessiyasında fakültə üzrə yüksək nəticələr əldə edən qrup birinciləri mükafatlandırılıb, onlara “Fəxri fərman”lar və müxtəlif hədiyyələr təqdim olunub.
Qeyd edək ki, Fizika müəllimliyi ixtisasının III kurs tələbəsi Arzu Alxanova Pedaqoji fakültə üzrə ən yüksək göstərici (semestr üzrə orta müvəffəqiyyət göstəricisi 100 bal, illik ortalama 99,3 bal) əldə edib.

Baku Engineering University (BEU) has hosted an award ceremony of students who scored the highest points at Education Faculty in the fall examination session.
In his opening speech, BEU Rector, Professor Havar Mammadov spoke about the attention and care of President Ilham Aliyev to science and education, successful reforms in education in recent years and new state programs. Noting that teaching was a sacred profession, the Rector stressed the word "I do not know any other more honorable name than of teacher’s in the world" by Great Leader Heydar Aliyev.
The Rector emphasized that education at BEU Education Faculty was in English. Highlighting the achievements of the Faculty, Havar Mammadov added that it was based on education, knowledge and highly qualified personnel was trained at the specified faculty.
Pointing out the measures taken to strengthen the material and technical base, the Rector stated that favorable conditions were created for students to study. Touching upon that student life was different at BEU, the Rector highlighted the activities of student organizations, including the Student Youth Organization (SYO) and the Student Trade Union Committee (STUC) at the University.
At the end of his speech, the Rector congratulated the students on their high results and the upcoming Novruz Holiday and conveyed his best wishes to them.
Dean of Education Faculty, assoc.prof. Elshad Abdullayev thanked the University administration for the support in the organization of the event. He noted that students were admitted to BEU Departments of Biology Education, Physics Education, Chemistry Education, Mathematics Education, Mathematics and Informatics Education with high points. The dean added thatin accordance witt the order of the Rector, students scoring the highest points were awarded in 20 groups of the Faculty.
Later, students with the highest points at Education Faculty in the fall examination session were awarded and presented with "Honorary Degrees" and various gifts.
Of note, Arzu Alkhanova, a third-year student majoring in Physics, scored the highest point at the Faculty of Education (average success rate for the current semester - 100 points and annual average - 99.3 points).