Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) 2023/2024-cü tədris ili üçün magistratura səviyyəsi və MBA (Biznesin idarə edilməsi) proqramı üzrə tələbə qəbulu planı təsdiqlənib.
Ali təhsil ocağının magistr pilləsində 20 ixtisas və 29 ixtisaslaşma üzrə ayrılan 181 yerdən 151-i Azərbaycan, 30-u ingilis bölməsinin payına düşür.
BMU-nun MBA proqramında isə 13 ixtisaslaşma üzrə 160 yer planlaşdırılıb. Proqram üzrə 140 yer Azərbaycan, 20 yer isə ingilis bölməsi üçün ayrılıb. Ümumilikdə BMU-nun magistratura səviyyəsinə 341 tələbə qəbulu nəzərdə tutulub.
Yeni tədris ilinin qəbul planına magistratura səviyyəsi və MBA üzrə bir sıra yeni ixtisas və ixtisaslaşmalar da əlavə olunub. Belə ki, cari tədris ilindən Dizayn, Maşın mühəndisliyi, Mexanika mühəndisliyi, Nəqliyyat tikintisi mühəndisliyi ixtisaslarına, Dizayn və texniki estetika, Maşınların təmir texnologiyası və servisi, Maye və qazların nəqli avadanlıqları, Avtomobil yolları və aerodromların tikintisi, Körpülər və nəqliyyat qurğularının tikintisi kimi yeni ixtisaslaşmalara magistratura səviyyəsi üzrə tələbə qəbulu aparılacaq.
MBA proqramı üzrə yeni ixtisaslaşmalara gəlincə, Biznesin idarə edilməsi ixtisasına 7 ixtisaslaşma əlavə edilib. Bu sırada Aqrobiznes, Beynəlxalq ticarət, Elektron idarəetmə, İctimaiyyətlə əlaqələr, Maliyyə mühəndisliyi, Təchizat zəncirinin idarə edilməsi, Mühəndislik layihələrinin idarə edilməsi kimi ixtisaslaşmalar yer alır.

Baku Engineering University (BEU) student admission plan for the master's degree and MBA (Business Administration) program for the 2023/2024 academic year has been approved.
Out of 181 places allocated for 20 majors and 29 specializations at the master's level of the higher education institution, 151 places belong to the Azerbaijani department and 30 to the English department.
160 places are planned for 13 specializations in the MBA (Business Management) program of BEU. According to the program, 140 places are reserved for Azerbaijan and 20 places for the English section. In total, 341 students are expected to be admitted to the master's level of BEU.
A number of new majors and specializations at the master's level and MBA have also been added to the admission plan for the new academic year. So, from the current academic year, new specializations such as Design, Mechanical Engineering, Mechanical Engineering, Transport Construction Engineering, Design and Technical Aesthetics, Machine Repair Technology and Service, Liquid and Gas Transportation Equipment, Construction of Highways and Airports, Construction of Bridges and Transport Facilities student admission will be conducted at the master's level.
As for the new specializations in the MBA program, 7 specializations have been added to the Business Management specialization. This includes specializations such as Agribusiness, International trade, Electronic management, Public relations, Financial engineering, Supply chain management, Engineering project management.